اساسنامه شورای مرکزی سنت (شمس)

10 اوت
تاریخچه‌:
انقلاب ایران که در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی ( ۱۹۷۹ م ) به‌ پیروزی رسید، حاصل مبارزات تمامی اقوام، اقشار، گروه‌ها و رهبران مذهبی و سیاسی ایران بود.
اما زمان زیادی از پیروزی آن نگذشت که عده‌ای تمامیت خواه و قدرت طلب توانست دستگاه‌ها و امکانات اداری دولت را در راستای ترویج باورهای مذهبی خاص خود به خدمت بگیرد؛ و دیگر گرایش‌ها و گروههای ایرانی را از هر نظر محاصره و منزوی کند. یکی از ابزارهای آنان تدوین موادی از قانون اساسی با هدف تثبیت باورهای خود و تحمیل آن بر تمامی گروه و گرایش‌های فکری، سیاسی و مذهبی دیگران بود.
آن اقدامات عکس العمل‌های متقابلی را همچون مبارزه‌ی مسلحانه، مبارزه سیاسی و مذهبی مردمی را به دنبال داشت، که از نوع اخیر آن گردهمایی نخبگان اهل سنت و جماعت ایران در یک همایش در تاریخ ۱۲-۱۳ / ۰۱ / ۱۳۶۰ ‌ه . ش ( ۱۹۸۱ م ) در تهران بود که به تشکیل شورای مرکزی سنت (شمس) انجامید که هدف از آن حمایت از هویت مردم اهل سنت و ادامه فعالیت جمعی و ملی بود.
در آن همایش صدها نفر از علما، اندیشمندان و نویسندگان اهل سنت حضور و مشارکت داشتند، که در واقع می توان آن را شورای رهبری یا (اهل حل و عقد) اهل سنت به شمار آورد.
شرکت کنندگان در آن گردهمایی با هدف همگرایی و یکپارچه نمودن فعالیت‌های مردم اهل سنت در ارتباط با اصول و بنود زیر به توافق رسیده و تصمیم گیری نمودند:
أساسنامه‌ی شمس ( مبادئ شمس )
1- طبق مفاد اساسنامه شمس، وظيفه اول شورای مركزی سنت كوشش در راه احيای امت واحده‌ اسلامی و زدودن مظاهر تفرق از قيافه اين امت ميباشد.
2- تلاش برای انسجام و تشكيل اهل سنت ايران در جهت وحدت اسلامی.
3- تشكيل شوراهای تابع مركزی سنت از افراد واجد الشرايط در تمام شهرها و مناطق سنی نشين به ترتيبی كه، رابطه ميان مردم و شورای مركزی سنت باشند.
4- فعاليت پيگير و قاطعانه برای رفع ستمهای مذهبی و ملی و طبقاتی در سراسر ايران، از اهل سنت به وسيله اصلاح اصول متعدده قانون اساسی خصوصا اصل دوازده.
5- تلاش برای ايجاد مركزی در تهران مانند مسجد برای اجتماعات و برگزاری مراسم و ساير خدمات دينی ( جمعه و جماعت و سخنرانيها ).
6- سعی برای ايجاد و تقويت مدارس علوم دينی در تمام مناطق سنی نشين و تشكيل دوره‌های كار آموزی برای معلمان تعليمات دينی.
7- تشكيل گروههای متعدد از افراد با ايمان و متعهد با شناخت و آگاهی كافی برای تبليغات در تمام مناطق اهل سنت.
8- ترتيب يك گروه واجد الشرايط برای نوشتن تعليمات دينی مدارس اهل سنت در ايران.
9- كوشش در جهت ترتيب دادن يك نشريه دائمی كه بازتاب خواستها و آمال جامعه اهل سنت ايران باشد.
10- اقداماتی در جهت سد باب نمودن اهانت به بزرگان اسلام و گنجانيدن آن در قانون اساسی.
11- كوشش برای تخصيص ساعاتی در شبانه روز از اوقات كار راديو و تلویزيون سراسری و محلی به برنامه های تبليغات مذهبی اهل سنت زير نظر اين شوری.
12- تعين ائمه جمعه و حاكم شرع در تمام مناطق سنی نشين، بايد با نظر مردم محل و تأييد اين شوری باشد.
13- تلاش برای جمع آوری و بكار انداختن ثروتهای مسلمانان اهل سنت در جهت توليد و خود كفائی برای پيشبرد اهداف اسلامی.
14- كوشش برای برقراری ارتباط با ساير مسلمانان ايران و جهان در جهت تحكيم مبانی وحدت و اخوت اسلامی و خصوصا استفاده از همكاريهای افراد علاقمند به برنامه كار شورای مركزی سنت.
15- تلاش برای اعزام افراد با استعداد به مراكز اسلامی جهان برای فراگيري معارف و علوم اسلامی.
16- بنا به پيشنهاد و تأييد تمام شركت كنندگان در جسله، تصميمات شورای مركزی سنت بايد با نظارت و تصويب حضرت علامه احمد مفتی‌زاده و حضرت مولوی عبدالعزيز ملازاده رهبران اهل سنت ايران و مؤسسين شورای مركزی سنت، صورت پذيرد.
تبصره‌ : به پـاس زحمات این دو بزرگـوار و خدمـات شـایانی که به اهـل سنت نموده‌اند، نص ایـن مـاده (۱۶) همچنان در اساسنامه باقی می‌ماند، اما تمامی تصمیمـات و قرارات شمس زیـر نظر شــورای رهبـری میباشد. ( مصوبه آخرین کنفرانس شمس )
این أساسنامه در ۱۶ ماده بتـاریخ ۱۲ و ۱۳ فـروردین ماه سال ۱۳۶۰ هجـری شمسی و با حضــور علمـا، اندیشمندان و روشنفکران اهل سنت در تهران تصویب شده است. ( کنگره‌ اول یا کنگره تأسیس شمس ).
در کنگره‌ی دوم نیز که‌ در‌ تاریخ ١٤ و ١۵ مرداد ماه ۱۳۶۱ ‌ه . ش درکرمانشاه برگزار گردید با رأی اکثریت شورای رهبری دوباره تأیید شد. ( کنگره‌ دوم ).
در آخـرین کنفـرانس شمس ( کنفرانس إحیاء شمس ) نیـز بـتاریخ ۱۱ و ۱۲ فـروردین ماه سال ۱۳۸۷ هجری شمسی با تغییـری در مـاده‌ی ۱۶ تأیید و تصحیح گردید.
سایت رسمی شورای مرکزی سنت (شمس):  شمس وب
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: