تفسیر سوره تکاثر

27 ژوئیه
خداوند متعال [به لطف و رحمت خود ] ، در [دعوت انسان به سوی بندگی خود ] ، ابتدا او را از خواب غفلت بیدار می کند [و او را این چنین خطاب قرار می دهد ] که: ای انسان ! چنین تصور مکن که وضعیت موجود و این زندگی دنیایی [ که به آن عادت کرده ای ] تا ابد این گونه خواهد بود و تغییر و تحولی نخواهد یافت . ای انسان ! این را بدان که ناگهان تغییری روی می دهد که تمام این جهان را بر هم می زند. لازم به ذکر است که ، انسان طبیعتا» وقتی با چیزی خو گرفت ، چنان تصور می کند که هرگز از آن جدا نمی شود و آن چیز هرگز ازبین نمی رود . انسانی که به دنیا و مال و ثروت و نعمت و امکاناتش دل خوش می کند و به آنها خو گرفته است ، کم کم فراموش می کند که روزی خواهد آمد و هر آن چه دارد تمام می شود و از بین می رود . این جاست که باید از خواب غفلت بیدار شود و به خود بیاید که چنین تصوری درست نیست . این وضعیت و زندگی روزی از بین می رود . این جهان روزی تغییر خواهد کرد . وضعیت دیگر و جهانی دیگر به وجود خواهد آمد که هیچ شباهتی با این دنیا ندارد . در همین راستا بسیاری از آیات قرآن به این تغییر و دگرگونی اشاره می کنند و از به وجود آمدن وضعیت دیگری خبر می دهند وضعیتی که در آن انسان بعد از مردن دوباره زنده می شود [و در دادگاه و محکمه ی خدا حاضر می شود ] تا محاکمه شود . [برای نمونه ] در سوره ی ((تکاثر)) کسانی را خطاب قرار می دهد که از قیامت و انجام وظیفه و مسئولیت خود غافل هستند ، و به امکانات و نعمت های دنیایی به عنوان هدف نگاه می کنند و از یاد برده اند که این نعمت ها وسیله ای هستند برای شناخت خدا و راه او و انتخاب آن ، و این را فراموش کرده اند که روزی خواهد آمد که در آن به دادگاه خدا احضار می شوند و از آن ها این گونه سؤال خواهد شد که : (( از امکانات و نعمت های خداوند چگونه استفاده کردید ؟ ))
آن ها را این چنین خطاب قرار می دهد که :
أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ ﴿ 1 ﴾. حَتَّى‏ زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ ﴿ 2 ﴾
[ ای انسان های غافل ! ای آنان که ] چنان سرگرم ومشغول به دست آوردن مقام و موقعیت دنیایی شده اید و در این راه با هم مسابقه می دهید که مسئولیت و وظیفه ی خود را فراموش کرده اید . آیا نمی دانید و فراموش کرده اید که هرکس امکانات و نعمت بیشتری داشته باشد مسئولیتش نیز بیشتر خواهد بود ؟! دنبال کردن مقام و موقعیت و ثروت ، شما را چنان به خود سرگرم کرده است که از مسئولیتی که دارید و سرانجامی که منتظرتان است ، غافل شده اید و هم چنان در این حالت هستید تا این که مرگ شما را دریابد . شما به خود نمی آیید و از غفلت بیدار نمی شوید تا زمانی که گورهایتان را دیدار کنید ( زمان مرگ تان فرا رسد و آنگاه که در جایگاه ابدی قرار بگیرید ).
ای انسان های غافل ! ای آنان که همّ و غمتان کسب مال و ثروت بیشتر و دست یافتن به مقام و موقعیت بالاتر است ! چرا مسئولیت و وظیفه ی خود را فراموش کرده اید و زندگی را این گونه سپری می کنید و تا زمانی که در جایگاه ابدی قرار بگیرید ، به خود نمی آیید ؟!
ای انسان های غافل !
کَلاَّ سَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿ 3 ﴾ . ثُمَّ کَلاَّ سَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿ 4 ﴾
خداوند با این خطاب آنان را سرزنش و توبیخ می کند و می فرماید : نه،نه، این کار را نکنید . بس است ، این کار را نکنید . غفلت بس است . خود را به کسب مال مشغول نکنید و تلاش و فعالیتتان مسابقه در کسب مال [ و موقعیت ] بیشتر نباشد ؛ زیرا طولی نخواهد کشید که به واقعیت پی خواهید برد و خواهید فهمید که چه خبر است و چه روی خواهد داد .
( کَلاَّ) ، نه،نه، [از خواب غفلت بیدار شوید و ] دست از این مسابقه بکشید :
لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْیَقِینِ ﴿ 5 ﴾ ، اگر می دانستید و اگر بدانید که چه سرانجامی در پیش دارید ، هرگز این کار را نمی کردید . چرا غافلید ؟ چرا در این فکر نیستید که روزی خواهد آمد و از شما در مورد اعمالتان سؤال خواهد شد ؟! چرا به خود نمی آیید و همیشه در فکر جمع آوری مال دنیایی هستید ؟! این را بدانید که :
لَتَرَوُنَّ الْجَحِیمَ ﴿ 6 ﴾ ، قسم به خدا آن آتش سوزنده ی شعله ور را خواهید دید . ابتدا از دور آن را می بینید و بعد :
ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَیْنَ الْیَقِینِ ﴿ 7 ﴾ ، به آن نزدیک میشوید و به گونه ای آن را مشاهده می کنید که جای هیچ شک و تردیدی نمی ماند . با چشم یقین آن را می بینید و به وضوح می فهمید که آن آتش ، آتش جهنم است و برای افرادی هم چون شما آماده شده است و راه نجات و چاره ای نیست . این را بدانید که در آن روز ، درباره همه نعمت هایی که به شما بخشیده شده ، مورد سؤال قرار خواهید گرفت :
ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ ﴿ 8 ﴾ ، در چنین روزی از آن همه نعمت و امکانات که در اختیارتان قرار داده شده ، سؤال خواهد شد . از شما پرسیده می شود : چگونه از آن نعمت ها استفاده کردید ؟
این بازخواست و دادگاهی و محاکمه چه زمانی و در چه روزی اتفلق می افتد ؟
منبع : کتاب بندگی خدا
مولف : ناصر سبحانی
مترجم: جهانگیر ولدبیگی
انتشارات : غزالی سنندج

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: