بایدها و نبایدهای دانشجوی اهل سنت

6 مارس

همایش دانشجویان اهل سنت در زاهدان سال 87

مقاله ارسالی به نشست دانشجویی زاهدان اسفند 88

نوشته شده توسط امیدئامانج

هر بیننده ی منصفی اگر نگاهی کلی به جامعه¬ ی » دانشجویان اهل سنت ایران» در داخل دانشگاههای کشور بیندازد؛ قطعاً به این نکته اذعان خواهد نمود که پاکترین، با اخلاق ترین و متشرع ترینِ قشر دانشجویی به نسبت سایر اقشار دانشجویی کشور، » دانشجویان اهل سنت » هستند. و باید هم، که چنان باشد؛ زیرا ادعای راستینِ پیروی از سنت رسول اکرم و اتباع احسن از صحابه ی کرام و اهل بیت اطهار، قطعاً چنین ثمره ای خواهد داشت.

به خاطر ضیق وقت و جلوگیری از اطاله ی کلام، بطور بسیار خلاصه مواردی از وظایف دانشجویان اهل سنت را در محورهای زیر بیان میدارم:


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و علی آله و صحبه اجمعین.
قُل اِنَّ صلاتی و نُسُکی و مَحیایَ و مَماتی للهِ ربِ العالمین ( انعام 162) » بگو نماز و عبادت و زندگی و مرگ من از آن خدایی است که پروردگار جهانیان است».
خداوند متعال را شاکریم که ما را در داخل امت اسلام قرار داد و انتخاب صراط المستقیم را بر ما آسان گردانید. هر بیننده ی منصفی اگر نگاهی کلی به جامعه¬ ی » دانشجویان اهل سنت ایران» در داخل دانشگاهه
ی کشور بیندازد؛ قطعاً به این نکته اذعان خواهد نمود که پاکترین، با اخلاق ترین و متشرع ترینِ قشر دانشجویی به نسبت سایر اقشار دانشجویی کشور، » دانشجویان اهل سنت » هستند. و باید هم، که چنان باشد؛ زیرا ادعای راستینِ پیروی از سنت رسول اکرم و اتباع احسن از صحابه ی کرام و اهل بیت اطهار، قطعاً چنین ثمره ای خواهد داشت.
به خاطر ضیق وقت و جلوگیری از اطاله ی کلام، بطور بسیار خلاصه مواردی از وظایف دانشجویان اهل سنت را در محورهای زیر بیان میدارم:
الف) علم آموزی 
 اهمیت علم آموزی و منفور بودن جهل و بی سوادی به حدی در کتاب و سنت مورد تاکید قرار گرفته که پرداختن به زوایای مختلف آن در حوصله ی یک کتاب قطور است. در این زمینه فقط به ذکر یک حدیث از پیامبر گرامی اسلام بسنده میکنم: طَلَبُ العِلمِ فریضةٌ عَلی کُلِّ مُسلِمٍ و مُسلمة » کسب علم بر هر زن و مرد مسلمانی واجب است» 
در خصوص علم آموزی توجه دانشجویان عزیز را به دو نکته جلب میکنم:
1- مناطق اهل سنت ایران، متاسفانه به دلایل متعدد تاریخی و اجتماعی، از لحاظ پیشرفت اقتصادی و استفاده از رفاه نسبی، از وضعیت نامناسبی برخوردار است. میزان بیکاری و سطح متوسط درآمد خانوارها در این مناطق به نسبت سایر مناطق کشور، واقعاً نگران کننده است. جدا از مسایل مدیریتی و حکومتی، یکی از اصلی ترین دلایل این وضعیت، کمبود نیروی متخصصِ دلسوز بومی در این مناطق است. که به همین دلیل باید با انگیزه و احساس وظیفه ی بیشتری در کسب مهارتها و تخصصهای واقعی ( نه فقط کسب مدرک) جهت ارائه ی خدمت به همنوعان خود بکوشیم.
2- در زمینه ی علوم انسانی علاوه بر اینکه تعداد زیادی از دانشجویان عزیز در این زمینه تحصیل میکنند؛ اکثر دانشجویان رشته های دیگر نیز علاقمند به مطالعات علوم انسانی هستند که این امر در نفس خود با ارزش است اما باید نکته ای را در نظر داشت و آن اینکه فضای علمی رشته های علوم انسانی مملو از تعاریف و اصطلاحات مکاتب غربی و غیر اسلامی است. لذا زمانی استفاده از این منابع و اصلاحات غربی و غیر اسلامی مفید است که در کنار آن دانشجوی فهیم اهل سنت، پشتوانه ای مناسب از مطالعات اسلامی برای خود فراهم کرده باشد.
ب) اجتماع و تعاون
 
دور ماندن از محیط های معنوی به تدریج باعث دنیازدگی و کم رنگ شدن خصایص معنوی میگردد به همین دلیل است که خداوند متعال امر به معاشرت با نیکان را داده است: « کونوا مع الصادقین» . انسانها به دلیل اجتماعی بودن نیاز به ارتباط با دیگران دارند و چه بهتر که معاشرین ما، برادران دینی ما باشند. بنابراین سعی کنید در دانشگاهها همدیگر را پیدا کرده و در غم و شادی هم شریک باشید. بهتر است که هر هفته حداقل یک شب را به عنوان جلسه دینی انتخاب کرده و ضمن بحث و گفتگو به خواندن مطالبی از چشمه سارهای حیات بخش کتاب و سنت مشغول باشید. انتخاب یک نفر به عنوان رابط بین حوزه و دانشگاه جهت ساماندهی جلسات دینی و انتقال سئوالات و مشکلات (مالی و معنوی) دانشجویان به حوزه، روش بسیار لازم و مبارکی است و فراموش نکنیم که: « یدالله مع الجماعة ».
ج) دعوت و تبلیغ
بر پایه آیه 110 سوره آل عمران « کُنتُم خَیرَاُمةٍ اُخرِجَت لِلنَّاس تَامُرونَ بِالمَعروف و تُنهَونَ عَن المُنکَرِ و تُومِنون بالله » و حدیث معروف « مَن رَاَی مِنکُم مُنکَرَاً فَلِیُغَیِّرُهُ بِیَدِهِ فَاِن لَم یَستَطِع فَبِلِسانِهِ فَاِن لَم یَستَطِع فَبِقَلبِهِ وَ ذَلِکَ اَضعَفُ الایمان» دعوت دینی و امر به معروف و نهی از منکر از ملزوات ایمان بوده و بدون آن هیچ جامعه ای روی سعادت را نخواهد دید. تعطیل امر به معروف و نهی از منکر پس از مدتی چنان جامعه را آلوده به خرافات و بدعت میکند که تشخیص راه صحیح اسلامی به سختی میسر میشود. اما نحوه ی اجرای همین امر مهم دعوت و تبلیغ دینی را خداوند بر عهده ی سلیقه ی شخصی مسلمین نگذاشته، بلکه خود راه و روش صحیح دعوت را به ما آموخته است: « قُل هَذِهِ سَبیلی اَدعوا اِلَی الله عَلی بَصیرةٍ اَنَا و مَنِ اتَبَعَنی » ( سوره یوسف 108) » بگو این راه من است که من و پیروان من، مردم را با آگاهی و بینش به سوی خدا می خوانیم ». بنابراین طبق این آیه شریفه دعوت باید شرایط زیر را داشته باشد:
1- « ادعوا الی الله » اخلاص در نیت و دعوت به سوی خدا
2- « علی بصیرة » دعوت باید شفاف و روشن و با دادن آگاهی و رفع شبهات صورت گیرد.
3- « انا و من اتبعنی » تبعیت از سنت و روش رسول گرامی اسلام در دعوت دیگران
د) استفاده از روشها و ابزار مشروع دینی در راه ساختن جامعه ای ایم
نی
1- اخلاق اسلامی: موثرترین عامل ایجاد جامعه اسلامی و بسط و گسترش آن در عصر درخشان  پیامبر گرانقدر اسلام و صحابه ی بزرگوار، رواج عملی اخلاق اسلامی در میان امت اسلامی بود. اخلاق اسلامی نقش بسیار موثرتری از ادله ی قوی و شمشیر مجاهدین در پیشبرد و نفوذ اسلام به دیگر مناطق داشته است. غلظت قلب و پرخاشگری، نزدیکترین دوستان را هم متواری و بیزار میکند:
« لَو کُنتَ فَظَّاً غَلیظَ القَلبِ لانفَضُّوا مِن حَولِک » ( آل عمران 157) » اگر درشتخوی و سنگ دل بودی از پیرامون تو پراکنده میشدند».
کارکردن و ممارست روی موضوعاتی از قبیل صداقت، ایثار، گذشت، رافت، عدم غیبت، وفای به عهد، امانتداری، نگهداری چشم و زبان و سایر اخلاق اسلامی، تضمین کننده ی سعادت و آرامش هر دو دنیاست.
2- اعتدال
داروی کمیاب و گمشده ی حکمت اسلامی در عصر کنونی اعتدال است. کمتر فرد و یا گروهی را میتوان نام برد که به نحوی دچار افراط و تفریط نشده باشد.
مهمترین ترازو و معیار ارزیابی اعمال و اقوال معتدل، سیره و روش زندگی پیامبر عظیم الشان اسلام است. تحمیل کردن هرگونه برداشتها و تفسیرهای غیر منصوص به دیگران، و برداشت و تفسیر خود را عین حق پنداشتن و باطل و تکفیر نمودن برداشتها و تفسیرهای دیگران، عین افراط است. ودر مقابل آن، تعطیل کردن اصول قطعی و غیر قابل تاویل اسلام و شریعت به بهانه ی مصلحت جویی و همرنگی با دیگران، عین تفریط است. ( موضوع اعتدال نیازمند بسط طولانی است که در این مقاله نمی گنجد).
3- آسان گیری ( تسامح و تساهل)
جامعه ی ما به دلیل عملکردهای نامناسب برخی از متولیان امور دینی، به شدت نیازمند ایجاد جاذبه و سهل گیری است. البته حوزه سهل گیری باید منطبق با قواعد و اصول تعریف شده در شریعت باشد ( استفاده از ترجیح حکم آسان تر در میان 2 حکم و همچنین استفاده از رخصت های مشروع و …). البته باید بسیار مواظبت نمود که سهل گیری منجر به تفریط نگردد.
یُریدُ اللهُ بِکُمُ الیُسرَ و لا یُریدُ بِکُمُ العُسر(بقره 185) » خداوند برای شما آسانی میخواهد و سختی نمیخواهد».
مَا جَعَلَ علیکُم فی الدینِ مِن حَرَج (حج 78) » خداوند برای شما در دین حرج و سختی قرار نداده است».
اِنَّما بُعِثتُم مُیَسِّرینَ و لَم تُبعَثوا مُعَسِّرین (حدیث نبوی) «شما امتی آسان گیر انتخاب شده اید، نه سخت گیر».
یَسِّروا و لا تُعَسِّروا و بَشِّروا و لا تُنَفِّروا (حدیث نبوی) آسان بگیرید و سخت نگیرید و مژده بدهید و تنفر ایجاد نکنید.
ه) چند توصیه ی دیگر
در جناح بندی ها و رقابت های سیاسی بدون هماهنگی و اعلام موضع رهبران مردمی خوشنام اهل سنت شرکت نکنید. (افرادی نظیر جناب مولانا عبدالحمید حفظه الله و امثالهم) زیرا مسائل سیاسی دارای پیچیدگیهای زیادی بوده و شرکت در آن مستلزم وسعت دید زیاد و تجربه کافی  میباشد.
از جدلهای مذهبی اکیداً پرهیز نمایید زیرا با توجه به سابقه ی طولانی و چند قرنه، این نوع جدلها مصداق بارز » جدل غیر احسن» بوده و هیچ نتیجه مثبتی به همراه ندارد. به جای اینکار، ضمن احترام به سایر هم دانشجویان، در صورت تمایل متقابل به تبادل کتاب بپردازید.
مدگرایی های کاذب یکی از بیماریهای رایج در جامعه ی ماست. اگر مقداری ژرف تر و دلسوزانه تر به پیرامون خود بنگریم به راحتی قبول خواهیم کرد که دانشجوی اهل سنت با وظایف مهمی که بر دوش دارد اصولاً فرصت پرداختن به امور عبثی همچون مدگرایی را ندارد.
در خاتمه چند خواهش از علمای بزرگوار اهل سنت دارم:
علمای بزرگوار ! شما چشم و چراغ دل ما هستید و همیشه ما از اخلاص ، تقوا و موضع گیری های اسلامی شما قوت قلب میگیریم. علمای بزرگوار! دانشجو روحیه ی استدلالی دارد. بنابراین با حوصله و سعه ی صدر بیشتری به حرفها و سئوالات و شبهات آنان گوش داده و وقت بیشتری را صرف تربیت این قشر موثر اجتماعی نمایید. به عنوان مثال ایجاد کلاسهای تابستانه مخصوص دانشجویان، جهت تبیین مبانی عقیدتی و رفع شبهات قدم مبارکی در این زمینه است.
از اقدامات موثر دیگر میتوان به فراهم کردن  امکان ازدواج  آسان برای این قشر اشاره نمود. که بدون دغدغه فقط به فکر تحصیل و
پیشرفت منطقه خود باشد. ( مثلاً ازدواج های دانشجویی در یکی از اعیاد اسلامی و تهیه حداقل امکانات و اسباب  و اعطای وام قرض الحسنه ).
در خاتمه از خداوند متعال آرزوی موفقیت برای تلاش گران عرصه ی خدمت به بندگان حق تعالی را خواستارم.
خدایا چنان کن سرانجام کار         تو خوشنود باشی و ما رستگار

4 پاسخ to “بایدها و نبایدهای دانشجوی اهل سنت”

 1. امید ئامانج آوریل 7, 2010 در 4:33 ب.ظ. #

  سلام خیلی کم کار شدی یه ماهه پست جدیدی نداشته ای

 2. دانشجو آوریل 20, 2010 در 3:14 ب.ظ. #

  سلام.خیلی وقته منتظرم.پست جدید نمیدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ——————————————————————-
  تارنمای ناجی کرد: با سلام و عرض ادب خدمت شما دوستان معزز و گرامی
  از لطف شما بسیار سپاسگذار و ممنون می باشم که ما را فراموش نکرده اید و هم چنان در این شرایط به یاد ما هستید
  متاسفانه بنا به پاره ای مسائل قصد دارم فعالیت در وبلاگ ها و به طور کلی فعالیت اینترنتی را متوقف نمایم
  این مهم بنا به دو علت صورت گرفته است . اول آن که گذر زمان در اینترنت به من نشان داد که شاید نتوانم هدف خود را به خوبی انجام دهم و موجبات وحدت و الفت بین امت اسلامی را ایجاد نمایم
  و دومین دلیل هم به خاطر این که وبلاگ نویسی باعث شده است که از علم و دانش بسیار عقب بیفتم. لذا قصد داشتم با توقف کامل (و شاید در آینده موقت) بتوانم تحصیلات دینی و هم چنین علمی خویش را ادامه داده و تکمیل کنم
  و البته موتور محرکه ی این تصمیم هم اتفاقی بود که در اینترنت برایم رخ داد
  در پایان از این که باز هم به فکر ما بودید کمال سپاس و تشکر را دارم
  و من الله توفیق
  ناجی کرد

 3. القاعده آوریل 25, 2010 در 11:06 ب.ظ. #

  {عربده کشی های ارگان های استخباراتی بر سر مدارس دینی راه حل بحران
  ناامنی در کشور نیست }

 4. ironibox آوریل 30, 2010 در 6:10 ب.ظ. #

  با سلام

  سيستم افزايش آمار ايروني باکس افتتاح شد !
  * سيستم افزايش آمار ايروني باکس به گونه اي هوشمند طراحي شده که قادر است سايت / وبلاگ شمارا در معرض نمايش هزاران کاربر و وبمستر آنلاين قرار بدهد

  * شما مي توانيد به ازاي هر سايت / وبلاگ خود يک لينک رايگان ثبت نماييد و در هر زمان آن را مديريت کنيد

  * با هر بار نمايش لينک باکس توسط وب شما ، لينک شما به صورت کاملا خودکار به اول ليست منتقل ميشود ( براي مثال اگر شما 1000 بازديد در روز داريد لينک شما 1000 مرتبه به اول ليست منتقل و به اضاي هر بار نمايش لينک باکس در معرض ديد حداقل 150 نفر قرار ميگيرد )

  * با افزايش تعداد نمايش لينک باکس توسط شما ستاره هديه ميگيريد ( 1 تا 5 ستاره )

  *داراي امار واقعي و بدون سيستم اتوريفرش براي جلوگيري از امار غيرواقعي ، رتبه منفي گوگل و سنگين شدن قالب وبلاگ

  * کليه لينک ها و محتوياتشان بايد بر اساس قوانين نظام جمهوري اسلامي ايران باشند.لينک هاي غير اخلاقي و غير اسلامي شناسايي و براي هميشه حذف مي شوند.

  قبل از ثبت لينک بخش اخبار سايت را بخوانيد و به نکات توجه کنيد
  با آروزي موفقيت روز افزون براي شما

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: