عرضه احادیث به قرآن

24 سپتامبر

 ماموستا ايوب شيخ وجيمي

پاسخ و ردی بر نظرات حزب تکفیر در مورد علامه شهید کاک احمد مفتی زاده (رحمه الله)

ماموستا ایوب شیخ وجیمی

مدتی است که جماعتی تحت عنوان – اهل سنّت و جماعت – یا به اصطلاح–سلفی– با سو ء استفاده از آن عنوان مبارك در جامعه و بالأخص در کردستان همیشه مظلوم و بی کس و بی دلسوز ما، گویا به تبلیغ دین (برنامه خدا و رسول) همت گماشته اند. کار اصلی این جماعت تکفیر و تفسیق رجال بزرگ و مشهور کرد خصوصاً و سایر مردم عموماً ، می باشد. چه رجال دینی و چه رجال ملی و چه رجال ملی مذهبی. و در واقع آرزوهاي به ثمر نرسیده ي سالهاي متمادي دشمنان اهل سنّت و کردستان را به ثمر رساندند. و از جمله اکثر تهاجمات و حملات ناجوانمردانه ایشان متوجه کسی است که نزد دوستان و نیز دشمنان عاقل و منصف اهل سنّت و کردستان، مشهور به اسوه ي تقوا و علم و فقاهت بوده و نیز به خاطر تحمل صابرانه ي 10 سال تمام سختترین شکنجه هاي زندان اوین، و عدم یک مورد چراغ سبز به دشمنان اهل و ملت کرد ، با کسب امتیاز « قهرمان زندانهاي ایران »، جام شهادت را نوشیده و به محفل دیگر شهدا و صابرین مشرّف گشت.« وَحَسُنَ أُولئِکَ رَفِيقاً » و آن کسی نیست غیر از جناب مرحوم کاکه احمد مفتی زاده (رحمه الله)
از همه شایعات و اکاذیب این جماعت نسبت به آن جناب که بگذریم، در این صفحات تنها یک مورد را به محضر شما مسلمانان و اساتید محترم گذاشته و توجه شما را بدان جلب می نمایم و قضاوت نهایی را به خود شما واگذار می کنم.
اینان می گویند؛ مفتی زاده احادیث پیامبر (ص) را قبول نداشته و شاگردانش نیز به پیروي از او به احادیث پیامبر (ص) توجهی ندارند، در حالی که خداوند در چندها آیه فرموده است : «از پیامبر (ص) تبعیت کنید (یعنی از گفته های پیامبر)» در نتیجه چون آقاي مفتی زاده به این آیات وقعی ننهاده و احادیث را کنار گذاشته، گمراه و منحرف بوده است.
جواب ما : اولاً خداي خالق آسمان و زمین و مافیهما گواه است که ؛ این فقط تهمت است و هیچ صحتی ندارد ، بلکه کاکه احمد در اکثر نوارها و مکتوبات خود به احادیث پیامبر (ص) اشاره نموده و کلاس تدریس احادیث داشته است و براي رد و یا تأیید این مطلب باید از شاگردان آن مرحوم جویا شد. همچنان که اوضاع منزل را صاحب منزل بهتر می داند. ثانیاً: در نوار کاست شماره 192 و دیگر نوارها که از سنّت بحث می نماید، به کسانی که می گویند « فقط قرآن کافی است و نیازي به حدیث نیست » به شدت حمله نموده و چنان رأي و نظري را فتنه می نامد و تأکید می کند که احادیث باید مبین و در راستاي بیان جزئیات قرآن باشند و جزئیات و فروعات دین بدون توجه به احادیث فهم نخواهند شد. ثالثاً: مکتب قرآن و فکر کاکه احمد نماینده اي بی انصاف همچون (…) نمی خواهد، چرا که تمامی نوارها و مواعظ و نوشته هاي کاکه احمد در منزل آن مرحوم موجود بوده و در منزل او نیز همیشه و به روي همه کس باز است بدون هیچ شروط و محدودیتی.  پس باید مسلمانان و طالبان دین، خودشان مطالب آن مرحوم را به طور مفصل در نوارها و مکتوباتش ببینند، تا حق و باطل و صدق و کذب قضیه روشن شود.
پس ببینیم کاکه احمد چه گفته که این افراد آنرا به ضرر خود دیده و علیه آن با شایعات بی اساس به جنگ و سمپاشی پرداخته اند. خلاصه مطلب آن مرحوم در مورد احادیث اینست که « نباید هرگونه روایتی را که در کتب و مدونات ما به نام پیامبر (ص) و احادیث او ثبت شده ، بدون تحقیق و بررسی قبول کنیم و آنرا صحیحاً از کلام حضرت بشماریم، بلکه باید آنرا بر قرآن عرضه نماییم اگر چنانچه در راستاي تبیین آیات قرآن بودند بدون شک از کلام آن حضرت خواهد بود و اگر چنانچه خلاف این بود و با قرآن معارض بود گناه و معصیت و خیانت است که آنرا به حضرت نسبت داد »  این بود دیدگاه کاکه احمد در مورد قبول و یا رد احادیث.
در این راستا نکته ي مهمی که این جماعت جاهل و بی انصاف از کاکه احمد مفتی زاده به عنوان إشکال و عدم آگاهی آن جناب از دین، مد نظر قرار داده اند و بدان سبب ناجوانمردانه به آن مرحوم هجوم کرده و او را تکفیر می نمایند ، اینست که : کاکه احمد یکی از شروط و بلکه اساسی ترین شرط صحت حدیث منسوب به پیامبر (ص) را ، موافقت و همخوانی آن با قرآن می داند و می گوید: باید در اولین وهله، حدیث و روایت منقول از پیامبر (ص) را، بر قرآن عرضه نمود، اگر چنانچه موافق مفاهیم قرآنی و در راستاي تبیین آن بود ، شرط اول و اساسی مقبولیت را ، کسب نموده و باید دنبال سایر شروط از جمله تحقیق وضع و حال رجال و راویان روایت مذکور رفت . اما اگر چنانچه از روایت بوي مخالفت و تعارض با قرآن استشمام می شد ، باید آنرا دور انداخت و به دنبال تحقیق سایر شروط نرفت، چرا که اولین شرط قبولی را دارا نیست.
متن کامل این مقاله ی ارزشمند را می توانید از لینک زیر دریافت (دانلود) کنید:
دانلود مقاله ی «عرضه ی حدیث بر قرآن» نوشته ی «ماموستا ایوب شیخ وجیمی» به صورت فایل پی دی اف (pdf) با حجمی معادل 300kb))               دانلود
توجه: برای مطالعه ی این مقاله باید آن را از حالت زیپ (zip) خارج کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: