گزارشی کوتاه از سخنرانی کاک حسن امینی در مراسم ختم بخاری و نحوه دستگیری ایشان

27 ژوئیه

کاک حسن امینی کاک حسن امینی از علمای برجسته ونام آشنا وحاکم شرع مردمی سی ساله کردستان پس ازایراد سخنرانی به هنگام بازگشت در فرودگاه زاهدان دستگیر شد. حاکم شرع کردستان که بنا به دعوت رسمی حوزه دارالعلوم زاهدان به عنوان مهمان ویژه مراسم همایش فارغ التحصیلی طلاب علوم دینی روز پنجشنبه 1/5/88 وارد زاهدان شد ودر محل همایش حضور یافت ومورد استقبال علما وشخصیتهای مطرح اهل سنت کشور از جمله مولانا عبدالحمید قرار گرفت. کاک حسن بنا به درخواست اکثریت شرکت کنندگان در مراسم  به عنوان یکی از سخنرانان روز جمعه انتخاب شد. ایشان حدود ساعت10 صبح روز جمعه در جایگاه قرار گرفت وخطاب به جمعیت چند صد هزار نفری اهل سنت کشور به ایراد سخن پرداخت . حاکم شرع کردستان در آغاز سخن عنوان کرد بنده به عنوان یک فرد مسلمان اهل سنت ومربط به یکی از اقلیت های قومی ایران صحبت می کنم  . سپس اضافه کرد به عنوان یک مسلمان از تنگناها و فشارهای ایجاد شده بر کشورهای اسلامی متاسفم  و به داعیه داران دموکراسی و حقوق بشر اعلام مینمایم  از انجا که ساده ترین مفهوم دموکراسی حکومت مردم بر مردم است پس در امور کشورهای اسلامی مداخله ننمایید وبگذارید مردم مسلمان کشورهای اسلامی انگونه که خود دوست دارند تصمیم بگیرند و زندگی نمایند.

مردم مسلمان دوست دارند بر اساس تعالیم و احکام اسلامی بر انان حکومت شود و امور را خود اداره نمایند پس شمایکه داعی دموکراسی هستید در امور دیگران مداخله ننماید سپس کاک حسن اضافه کرد من یک مسلمان اهل سنت هستم و به عنوان یک سنی مذهب حق دارم که حقوق خود را مطالبه نمایم .

ما 30 درصد جمیعت ایران را تشکیل می دهیم وبر اساس قانون اساسی در اصول متعدد آن از جمله اصل 12 و19 باید مانند دیگر شهروندان ایرانی از حقوق برابر برخوردار باشیم در حالیکه عملا پس از 30 سال این اصول قانونی در مورد اهل سنت معطل مانده است و اجرا نمی شود. تا به حال یک وزیر اهل سنت انتخاب نشده اهل سنت استاندار ندارند و حتی درتصمیم گیری های مربوط به خود نقش ندارند.

علما ودانشمندان اهل سنت همواره مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و این موارد عملاّ در تقابل با قانون اساسی است .حاکم شرع کردستان با بر شمردن اسامی تعدادی از علمای زندانی اهل سنت از جمله ماموستا سیف الله ،ماموستا حسین حسینی ومولوی عبدالعلی خیر شاهی ودیگران ……. خواستار آزادی آنان شد.

کاک حسن امینی اضافه کرد اگر در قانون آمده که با ما اینگونه برخورد شود آنرا به ما نشان دهید وما هم سکوت خواهیم کرد ،همچنانکه ما حق نداریم در کاندیداتوری ریاست جمهوری شرکت کنیم  اما در موارد دیگر قانون به برابری ومساوات تاکید دارد ولی عملا اینگونه نیست در هیچ جای قانون اساسی ذکر نشده که نباید از اهل سنت وزیر یا استاندار ویا مدیر کل نباید انتخاب شود و همچنان در قانون نیامده که کسان دیگر برای اهل سنت راجع به  عقیده آنان برنامه ریزی نمایند و علمای آنان به حاشیه رانده شوند لذا ما هر اقدام غیر قانونی را از جانب هر کس که باشد بر نمی تابیم وتصور نکنید که مرور زمان مطالبات ما را به فراموشی  می سپارد در حالیکه هر چه زمان بگذرد اگر حقوق ما تاُدیه نشود سطح مطالبات ما بالاترمی رود.

این عالم بر جسته اهل سنت اضافه کرد به عنوان یک فرد مسلمان مربوط به اقلیتهای قومی هم دقیقا همان مطالب را می گویم که در مورد اهل سنت گفتم  کشور ایران از ملتهای گوناگون کرد، بلوچ،عرب،ترکمن،ترک…..تشکیل شده است هر چند به مذاق بعضی ها تلخ است ما را ملت بدانند واین ملتها را به قوم تعبیرمی کنند ولی به هر حال به این لحاظ هم به ما جفا و بی مهری میشود ،چرا تا حال وزیری از این اقلیتها انتخاب نشده است بحث پایانی کاک حسن امینی در مورد انتخابات ریاست جمهوری اخیر بود ایشان  در این مورد عنوان کردند،خردادماه انتخاباتی دراین کشور برگزار شد و صرف نظر از نتایج آن متاسفانه تبعاتی ناگواری را به بار آورد من در ابتدای صحبت هایم عرض کردم ما مسلمان اهل سنت ایران هستیم هیچکس از ما ایرانی تر نیست پس بعنوان یک ایرانی حق داریم نسبت به موارد پیش امده نگران باشیم،هموطنان ما در تهران و دیگر شهرهای کشور به دلیل اعتراض قانونی دچار مشکلات فراوانی شده اند . قانون اساسی صراحت دارد که برگزاری هر گونه تجمع و راهپیمایی به شرط حمل نکردن سلاح آزاد است .

هموطنان ما در راهپیمایی  آرام وحتی بعضاً توأم با سکوت به نتایج انتخابات اعتراض داشتند که مورد آزارواذیت فراوان قرار گرفتند وعده زیادی از شخصیتهای سیاسی ومدنی را به زندان انداختند و حتی تلاش میشود قضایا را به خارج ربط داده و آنان را عوامل بیگانه و خارجی معرفی کنند. همه میدانند در رأس این قضایا کسانی قرار دارند که خود 30 سال بر این کشور حکومت کرده اند اگر اینها وابسته به خارج هستند وای بحال ملت ایران که 30 سال است عوامل  خارجی وبیگانه بر انان حکومت . شایان ذکر است که از ابتدا تا انتهای صحبت های کا ک حسن حضار با تکبیر های بلند مرتب حمایت خود را از ایشان اعلام داشته و بیاناتشان را تأیید می کردنند.

کاک حسن امینی پس از سخنرانی به اتفاق جمعی از همراهانش محل مراسم را به سوی  فرودگاه زاهدان ترک نمودند وبنا بود پرواز ساعت 2 بعداز ظهر انجام بگیرد اما این پرواز تا ساعت 2.45 به تأخیر انجامید و پس از سوار شدن به هواپیما  لحظه ای چند از طریق کابین خلبان اعلام می شود که مسافری بنام حسن امینی خود را به مهماندار معرفی نماید پس از معرفی اعلام میشود که از سالن فرودگاه تماس گرفته اند که بلیط ایشان اشکال دارد و برای رفع ان به سالن برگردد که این موضوع مشکوک با مقاومت همراهان ایشان مواجه میشود و کل همراهان ایشان از هواپیما پیاده میشوند و نیروهای امنیتی به اتفاق مأمورین  سپاه با زدوخورد وبرخوردهای نادرست با همراهان ایشان وی را بازداشت وبه محل  نامعلومی انتقال داده اند وایشان کماکان در بلاتکلیفی و وضعیت نا مشخصی به سر می برند.

مطالب مرتبط: «گزارش سنی نیوز از سخنرانی کاک حسن امینی در مراسم ختم بخاری» را در 

ادامه مطلب ملاحظه فرمائید

کاک حسن امینی از چهره‌های فعال دعوت اسلامی در کردستان ایران در تاریخ ۲/ مرداد هنگام بازگشت از زاهدان در فرودگاه این شهر توسط نیروهای لباس شخصی نظام دستگیر و به جای نامعلومی انتقال داده شد.

کاک حسن امینی حاکم شرع منطقه کردستان و از مبارزان سیاسی مذهبی این منطقه به شمار می‌آید. مواقف بی باک ایشان در دفاع از یاران رسول خدا همیشه شجاعانه و دلیرانه بوده است.

سنی نیوز قبلا رد ایشان بر برخی از آخوندهای بی مهار خرافاتی نظام که به یاران و دوستان پیامبر اکرم اهانت کرده‌اند را برای خوانندگان نشر کرده بود:

http://www.sunni-news.com/?p=1713

(مطلب مورد اشاره در سایت سنی نیوز سخنرانی کاک حسن امینی در رابطه با توهین آخوندی با نام مهدی دانشمند بود که توسط تارنمای ناجی کرد از روی نوار تصویری کردی به فارسی بازگردانی شد .لینک زیر:)

http://www.najee-kurd.mihanblog.com/post/165

حاکم شرع کردستان از همفکران و همراهان شهید  توحید کاک احمد مفتی زاده بودند که در سال ۱۳۵۵ مکتب قرآن را تأسیس نمود. استاد امینی از چهره‌های شاخص کادر مدیریت مکتب قرآن بشمار می آید که در سالهای ۱۳۶۰ مدت پنج سال را در ساهچالهای نظام جمهوری ایران گذرانید.

در انتخابات اخیر که مکتب قرآن موضعگیری خاصی را اعلام نکرده بود ایشان شخصا از آقای کروبی حمایت نمود. زیرا برنامه‌های او را نزدیکتر به حمایت از اقلیتهای بومی کشور می‌دید.

ماموستا امینی عضو شورای ملی صلح، و عضو شورای رهبری مکتب قرآن کردستان اخیرا برای شرکت در همایش فارغ التحصیلان حوزه علمی دارالعلوم زاهدان به بلوچستان سفر کرده بود که در هنگام بازگشت در فرودگاه دستگیر شد و تا کنون هیچگونه اطلاعی از او نیست.

سایت سنی نیوز با درخواست دعای استقامت و پایداری و ایمان راسخ برای این دانشمند مبارز اهل سنت ایران از همه خوانندگان و مسلمانان جهان، گزیده‌ای از سخنرانی ایشان در زاهدان را در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌دهد.

گزیده‌ای از سخنرانی کاک حسن امینی

ما به دنیای دموکراسی و حکومت مردم به مردم می گوئیم: مسلمان ها باید خودشان سرنوشتشان را تعیین کنند ما مسلمانان می خواهیم با قوانین اسلام زندگی کنیم. مگر افغانستان چه منابعی دارد که دنیای غرب در پی دست یافتن به آن باشد غیر از اینکه نمی تواند یک حکومت اسلامی را در آن مشاهده کند.

امروزه مطرح کنندگان دموکراسی خود ضد دموکراسی و حکومت مردم بر مردم هستند ما اعلام نفرت و انزجار می کنیم از این وضعیتی که در دنیا برای مسلمانان پیش آمده است. ما ایرانی هستیم ما کسی را از خود ایرانی تر نمی دانیم. به کشورمان علاقه داریم و به همین خاطر  ظلم ها و رنجها و… را تحمل می کنیم و اینجا را ترک نمی کنیم.

ما اهل سنت ۳۰% جمعیت ایران را تشکیل می دهیم با توجه با صراحتی که قانون حاکمیت کنونی ایران دارد انتظار داریم باید در پستهای کلیدی بیشتر از ۲۰% را برخوردار باشیم ۳۰% آیا نباید حتی یک وزیر داشته باشند؟! آیا ما نباید در ریاست جمهور نقش داشته باشیم ؟! مگر ما نمی توانیم آن را نگه داریم.

در کشوری که مدعی حاکمیت اسلام است این از بزرگترین ظلمها است. این نادیده گرفته قانون اساسی است. ما چیزی را نمی خواهیم که غیر قانونی باشد اگر درطبق همین قانون با ما برخورد شود باز هم راضی هستیم. با گذشت ۳۰ سال با وجود تغییر در قانون اساسی سهم نداریم و حتی حق نداریم این را بگوییم !!

عجیب است حرف قانونی زدن مشکل ساز باشد!!

ما این مطالبات را هرگز رها نمی کنیم وقتی خواسته های ما بر آورده نشود روز به روز بیشتر ناراحت می شویم قانون اساسی که متعلق به اقوام و مذاهب است باید اجرا شود. ما ۳۰ سال هست که منتظر هستیم.

ماده۱۲ قانون اساسی تصریح دارد که  اهل سنت در تربیت و تعلم خود آزاد هستند. عقاید ما آزاد هستند.

این چه آزادی است که می گوید: حق دارید فلان جا درس بدهید و فلان جا درس ندهید. شما حق ندارید مساجد بسازید. قرآن درس بدهید!!

سال هاست مردم می خواهند مسجد بسازند به آنها اجازه داده نشده. اگر قانونی است هر چند ظالمانه باشد باز هم حرفی نداریم! اما این قانون اساسی نیست مسئولین دارند به قانون اساسی هم ظلم می کنند؟!!!. زمان که بگذرد ما بیشتر متنفر می شویم.

ما آزادی مذهبی را با توجه به کتاب  الله و سنت رسول الله و با توجه به قانون اساسی و سعی و تلاش اهل سنت می‌خواهیم.

ما اجازه نمی دهیم بر خلاف دین و قوانین اساسی، مجلس حکمی تصویب کند. ما برادران شیعی را دوست داریم ما خواهان مشکل درست کردن برای خود و دیگران نیستیمما خواهان ایرانی آزاد آرام برای ساکنان آن هستیم. حتی اگر اصطکاک هایی بوجود بیاید ما مقصر نیستیم، مقصر آنهایی هستند که قانون را پایمال می‌کنند. البته ظلم ظلمتها بدنبال خواهد داشت. ما حق خودمان را با توجه به قوانین می خواهیم.

ما می خواهیم  در رسانه های گروهی به ما توهین نشود. خواهان آزادی برادرانی هستیم که الان بخاطر عقیده در زندان هستند. در قانون اساسی نباید هیچ کس را بی مورد بازداشت کرد اگر بازداشت شد بعد از ۲۴ ساعت باید آزادش کرد. این بازداشتهای بی مورد کدورت بوجود می آورد. من برادرانه می خواهم هر چه زودتر برادران اهل سنت را که بخاطر عقیده بازداشت هستند آنها را آزاد کنند اگر در همه مناطق عفو عمومی اعلان شود مردم دلگرم می شوند.

عین این مطالب را در مورد قومیت و ملیت می گویم ماده ۱۹قانون اساسی می گوید: مردم ایران از هر قومی که باشند از حقوق مساوی برخوردار هستند رنگ نژاد زبان و… سبب امتیاز نخواهد بود چرا باید کسی از این اقلیت ها وزیر نباشد.

چرا نباید با زبان مادری خود درس بخوانند. ما خواهان حقوق قانونی خود در ایران هستیم .

در ۳۰ خرداد مردم قانونی تظاهرات کردند عده‌ای بازداشت شدند عده‌ای که گردانندگان این
ظام بوده اند
.

اگر اینها ضد انقلاب باشند وای به حال ایرانیان!! با توجه به این از حکومت می خواهیم بازداشت کنندگان را آزاد کنند تا دوباره الفت و برابری در میان ملت ایران باز گردد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: