در سکوت کشورهای مسلمان :ترکیه حوادث چین را نسل کشی خواند

12 ژوئیه

کشتار و نسل کشی بی رحمانه ی مسلمانان اویغور چین توسط کمونیست هادر سکوت کشورهای مسلمان :ترکیه حوادث چین را ‹نسل کشی› خواند

مردم می پرسند :مدعیان غزه و دانشجویانی که بخاطر قتل زن مسلمان مصری حنجره هایشان را پاره کردند ، چرا در مقابل جنایت کمونیستهای چین و کشتار فله ای مسلمانان ساکتند

به گزارش پایگاه خبررسانی عبرت در سکوت حیرت انگیز رسانه های کشورهای اسلامی و در راس آن روزنامه ها و خبرگزاریهای مدعی حقوق مسلمانان جهان در ایران ، و تعجب آورتر بی تفاوتی دولت جمهوری اسلامی نسبت به کشتار وحشیانه مسلمانان چینی ، و در شرایطی که طی دو روز گذشته عده ای تمام وقتشان را مصروف زن » محجبه «مصری کرده اند ،تنها رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خشونت های قومی در ناحیه سینکیانگ چین را «نوعی نسل کشی» خواند

  اردوغان گفت: «راه دیگری برای اظهارنظر درباره این حادثه وجود ندارد.» او این مسئله را پس از آن بیان کرد که در شهر اورومچی، پایتخت استان سینکیانگ که در آن مسلمانان اویغور و چینی های هان در روز یکشنبه گذشته با یکدیگر درگیر شدند، مجددا مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام شد.

پس از آنکه مقام های چینی مدعی شدند کنترل شهر اورومچی را در اختیار دارند، این مقررات به مدت دو روز لغو شده بود. به گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا، شمار کشته شدگان این درگیری ها از 156 نفر به 184 نفر افزایش پیدا کرده است و بیش از هزار نفر هم مجروح شده اند. آقای اردوغان در آنکارا به گزارشگران گفت: «ما نمی توانیم درک کنیم که چطور رهبری چین می تواند در مواجهه با چنین حوادثی تنها نظاره گر باشد.»

به گزارش بی بی سی او همچنین رهبران چین را فراخواند که «به مسئله حقوق بشر رسیدگی کنند و آنچه را که لازم است برای مجازات افراد گناهکار انجام دهند.» اظهارات آقای اردوغان یک روز پس از آن مطرح شد که نیهات ارگون، وزیر تجارت و صنایع ترکیه کشورش را به تحریم کالاهای چینی فراخواند. دولت چین تا کنون واکنشی رسمی به انتقادهای آقای اردوغان نشان نداده است، اما این دولت اعلام کرد از 184 کشته، 137 نفر از چینی های هان بوده اند.

در استانبول، معترضان به کشته شدن مسلمانان اویغور پرچم چین را آتش زدند
در استانبول، معترضان به کشته شدن مسلمانان اویغور پرچم چین را آتش زدند

ادامه مطلب را ملاحظه فرمائید …


تصمیم برای اجرای مجدد مقررات منع رفت و آمد شبانه پس از آن گرفته شد که با وجود ممانعت مقام های محلی برای برگزاری مراسم نماز جمعه در مساجد، تجمع مسلمانان اویغور باعث شد دو مسجد نمازگزاران را به داخل راه دهند.

اما پس از نماز، میان آن دسته از معترضان اویغور که خواستار آزادی دستگیر شدگان بودند و نیروهای پلیس درگیری رخ داد.

ظاهرا ایستگاه مرکزی اتوبوس این شهر نیز آکنده از مردمی است که می خواهند از ناآرامی ها بگریزند

این در حالیست که طی روزهای اخیر و از زمان آغاز این جنایت های وحشیانه توسط کمونیستهای چینی مدعیان غزه و فلسطین و لبنان و دانشجویانی که بخاطر قتل یک زن مسلمان مصری در آلمان حنجره هایشان را پاره کردند ،  در مقابل جنایتهای کمونیستهای چین و کشتار مسلمان سکوت اختیار کرده اند

این مدعیان سیاسی که بیشتر بخاطر منافع خاص و در راستای فرامین و برنامه های ویژه ای دست به اعتراض و تحصن می زنند در این روزها تمام وقت خود را صرف قتل یک زن محجبه مصری کرده و با براه انداختن تشییع جنازه نمادین و اقداماتی مشابه صرفا یاد و نام وی را گرامی می دارند و حتی از اعتراض ساده در مقابل سفارت چین در تهران  و اعتراض به نسل کشی مسلمانان پرهیز می کنند

این نوع نگاه ابزاری و بی تفاوتی در ذهن ایرانیان این سوال مهم را ایجاد کرده که گویا دفاع از حقوق مسلمانان و پشتیبانی از آنان توسط عده ای خاص در کشور ، کاملا روش مند و با دستور صورت می پذیرد و اگر امروز اعتراضی به مرگ زن مصری در آلمان در دستور کار دانشجو و…….است نه بخاطر مسلمان بودن وی ، بلکه به جهت برخورد متقابل با سیاستمداران آلمانی و دولت این کشور نسبت به اعتراضات مردم در ایران بوده است

برادران کمونیست چینی بخاطر امریکایی ها مسلمانان را می کشند

خبرگزاری ایرنا یا جمهوری اسلامی در تحلیلی در این رابطه می نویسد پشت پرده ناآرامي هاي «سين کيانگ» ايالات متحده قرار دارد که با استفاده از تفاوت هاي نژادي و مذهبي مردم منطقه؛ آن را بعد از تبت به دومين هدف براي ضربه زدن به چين تبديل کرده است.

ناآرامي هاي ايالت سين کيانگ چين که منطقه اي مسلمان نشين نيز مي باشد باعث جلب توجه افکار عمومي جهاني به چين شد. در طي دو سال گذشته اين دومين بار است که تحولات اجتماعي و سياسي چين در مرکز توجه جهانيان قرار مي گيرد، سال گذشته تبت دليل اين امر بود. رسانه هاي غربي تلاش زيادي براي دامن زدن به اين درگيري ها انجام داده اند و سعي کردند به مانند ماجراي تبت در وسعت ماجرا مبالغه را به نهايت برسانند.

ريشه هاي اين اقدامات را بايد با دقت واکاوي نمود و با توجه به جهات مختلف آن به واقعيت ماجرا پي برد. نخستين موضوع به اقوام اين منطقه باز مي گردد که فرهنگ متفاوتي دارند و اکثر جمعيت آن را مسلمانان تشکيل مي دهند بنابراين نخستين چيزي که به ذهن متبادر مي شود اينست که عامل مذهبي و قومي در اين درگيري ها تقش داشته است. دومين مورد را بايد در افزايش قدرت ملي چين به خاطر بيش از سه دهه رشد اقتصادي و تلاش ايالات متحده براي کاستن از اين افزايش قدرت جستجو کرد.

واقعيت اينست که ناآرامي هاي اخير چين را به هيچ وجه نمي توان مذهبي قلمداد کرد و اصولا چنين مساله اي صحت ندارد؛ اينکه يک عده با شعارهاي انگليسي درباره آزادي و غيره جلوي دوربين هاي شبکه هاي تلويزيوني غرب رژه بروند را نبايد اقداماتي مذهبي دانست آنهم در ايالتي که درصد کساني که با انگليسي آشنا هستند به صدم درصد نيز نمي رسد.

دومين عامل يعني دخالت آمريکا و کشورهاي اروپايي است که در مقابله با چين کاملا همداستان هستند. در ماجراي ناآرامي هاي تبت عکس هاي چند راهب تبتي با چنان گستردگي تبليغ شد که بسياري گمان مي کردند تبت در خون و آتش شعله ور است در حاليکه چيزي در ميان نبود و نبرد واقعي در رسانه هاي غربي در جريان بود.

استراتژيست هاي برجسته آمريکايي مانند هنري کسينجر بارها از تهديد چين سخن گفته اند، آن ها معتقدند که چين از سال 2010 به صورت يک تهديد عمل خواهد کرد و از 2025 يک چالش تمام عيار براي آمريکا محسوب مي شود. شايد آنها چين را نيز مانند شوروي بيش از حد بزرگ مي دانند!

مدل اقتصادي چين به دليل درونزا بودن و ويژگي هاي منحصر به فردي که دارد کار مقابله را براي غربي ها با دشواري مواجه کرده است؛ چيني ها هرگز به برنامه صندوق بين المللي پول و بانک جهاني عمل نکردند و سرنوشت خود را به نهادهاي غربي که هيچ اعتمادي به صداقت آنها نيست نسپردند به همين دليل به بحران بزرگ شرق آسيا گرفتار نشدند. اين دلايل باعث شده است که آمريکايي ها به عنوان آخرين راه حل وحدت و يکپارچگي داخلي چين را هدف بگيرند.

عملکرد خوش بينانه اي که در اواخر دهه هشتاد و اوايل دهه نود در چين درباره آزادي هاي مطلوب غرب وجود داشت منجر به حوادث ناگوار ميدان «تيان آن من» شد و چيني ها را از خواب خرگوشي بيدار کرد و باعث شد ديگر با نيات آمريکا خوش بينانه برخورد نکنند و جلوي فعاليت بي حد و حصر موسسات فرهنگي و رسانه اي غربي را بگيرند.

کشورهاي غربي سال گذشته با تحريک عده قليلي در تبت فشار سياسي زيادي بر چين وارد کردند و تلاش کردند اوضاع داخلي چين را مصادف با المپيک پکن ناآرام جلوه دهند. چنان که پيش بيني مي شد سين کيانگ به دليل تفاوت هاي نژادي و مذهبي گسترده اي که دارد داراي ظرفيت هاي بالقوه اي براي ايجاد تنش است و البته چنين نيز شد. اگر چه برخي با ساده لوحي از تلاش براي آزادي و غيره در ايالت غربي چين سخن مي گويند اما واقعيت استفاده ابزاري آمريکايي ها از مسائل داخلي چين براي اهداف جهاني خود است.

وضعيت مسلمانان در چين بحث جداگانه اي است که بايد بدان پرداخت؛ آنها توان حضور در مناصب حکومتي را دارند، سخنگوي وزارت خارجه چين از ترک هاي مسلمان سين کيانگ است، مردم منطقه همگي اذعان دارند که در دوران رشد اقتصادي عليرغم اينکه از مراکز صنعتي شرق کشور دور هستند وضعيت معيشتي آنها بهبود يافته است.

تجربه موفق آمريکا در راه اندازي انقلاب هاي مخملي در اروپاي شرقي، قفقاز و آسياي ميانه باعث شده است که آين کشور از اين ابزار به عنوان عاملي کم هزينه بصورت استفاده از طرفداراني که در کشورهاي هدف آماده کرده بهره برداري نمايد و همچنين از ابزار رسانه اي قوي براي فريب توده هاي مردم استفاده کند.

ناآرامي هاي ايالت سين کيانگ چين نيز از اين قاعده مستثني نيست، آنها از اين مساله براي تضعيف چين استفاده مي کنند. تجربه نشان داده است که ايالات متحده براحتي از امکاناتي که در اختيار دارد چشم پوشي نمي کند، بدون شک اين پرونده مختومه نمي شود و در آينده نيز شاهد موارد مشابه اي خواهيم بود

 تابناک نیز ضمن انتقاد شدید به این رویه نوشت : با گذشت پنج روز از آغاز این واقعه تاکنون، وزارت امور خارجه، هیچ موضعگیری در این باره نکرده است. همچنین خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا) هرچند به پوشش اخبارش مبادرت کرده، اما کمترین اشاره ای به مسلمان بودن کشته‌ها و مظلوم واقع شدن آنها در این ناآرامی‌ها نکرده است. صدا و سیما نیز که در ایام حمله به غزه در شبانه روز به اطلاع‌‌سانی و تحلیل در این باره می‌پرداخت، اکنون حتی پخش کامل خبر این ناآرامی‌ها را لازم نمی‌داند و دیگر خبری از جنبش‌های دانشجویی و به ویژه عدالت‌خواه‌های این جنبش که در حادثه غزه در فرودگاه مهرآباد بست نشستند، نیست.

در اینکه به قیاس این حادثه با ماجرای غزه پرداختیم، توجه به دو نکته ضروری است؛ نخست این که نقد به عملکرد دستگاه‌ها و جریان‌هایی که در غزه فعال بودند، به معنی اشتباه بودن آن کارها نبوده است، چه بسا که اگر دفاع از مسلمان و عامتر از آن مظلوم از اصول و ارزش‌های مردم و نظام ماست، این اقدام شایسته بوده است و دوم آن‌که حمله به غزه نزدیکترین حادثه ای بوده است که پیش از حوادث اخیر چین رخ داده و می‌توان به آن استناد کرد.

در حمله نظامی اسرائیل به غزه در مدت بیست روز، نزدیک به هزار نفر جان باختند و به عبارتی در هر روز پنجاه نفر، اما در کشتار اخیر مسلمانان چین، در یک روز، نزدیک به صد مسلمان کشته شده است. مردم فلسطین به واسطه داشتن دین، زبان و نژاد مشترک با بیشتر مردمان کشورهای همسایه خود و حتی در منطقه نسبت به مسلمانان غریب افتاده چینی از پشتوانه‌های بیشتری برخوردار بوده و هستند؛ در غزه، تشکیلات نظامی منسجمی به نام حماس هست که در عمل، کنترل نظامی و انتظامی غزه را بر عهده داشته، اما مسلمانان سین کیانگ در چین، دارای هیچ یک از این امکانات نبوده و نیستند و دیگر اینکه در جریان غزه، پوشش گسترده رسانه‌ای با حمایت از مردم غزه رخ داد، اما با سیاست‌های چینی‌ها در حال حاضر، کمترین امکان اخبارگیری از وقایع اخیر در این کشور هست.

بر این مبنا، سکوت طولانی بخش دولتی و حتی غیردولتی فعال در این گونه موارد، نشانگر نبود راهبردی مشخص در سیاست خارجی ما برای روبه‌رو شدن با مسائل مسلمانان جهان است. راهبردی که بر پایه آن در اوایل انقلاب، سبب شد بخش ویژه‌ای در وزارت خارجه برای حمایت از نهضت‌های آزادی بخش ایجاد شده و به صورت رسمی و تشکیلاتی به حمایت از چنین نهضت‌هایی هر چند از نوع غیر مسلمانش بپردازد و البته به ظاهر، امروز این‌گونه طراحی شده است که جلوی یک کشتار آشکار سکوت می‌کنیم.

لازم بذکر است در مجموع رخدادهای پس از انتخابات ایران ، دولت و رسانه های چینی سکوت اختیار کرده و در هیچیک از خبرهای جهان نامی از آنان دیده نمی شود

آیا این سکوت بابت هزینه سکوت دیگران است

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: