وقتی به خاطر شرکت در کابینه به جان هم می افتند؛ باهنر خطاب به رسائی : نعره نکش

1 ژوئیه

محمدرضا باهنر (نائب رئیس مجل) و حمید رسائی (عضو فراکسیوم انقلاب اسلامی)با تاييد سلامت انتخابات از سوي شوراي نگهبان،سهم‌خواهي حاميان احمدي‌نژاد در مجلس از كابينه دهم علني شد. هرچند كه تنش و درگيري بين نمايندگان اكثريت و اقليت در مسائل روز كشور در جلسات علني مجلس اجتناب‌ناپذير است اما در اقدامي بي‌سابقه جلسه ديروز مجلس به صحن زورآزمايي و شاخ و شانه كشيدن اصولگرايان باهم تبديل شد تا جايي كه حاميان احمدي‌نژاد با متهم كردن يكديگر به نعره كشي و باج خواهي مقابل هم صف‌آرايي كردند. فصل الخطاب خواندن نظر شوراي نگهبان در مورد صحت انتخابات و پيش رو بودن تعيين تركيب كابينه دهم عواملي بود كه سبب شد جدال‌هاي صحن بهارستان از كشمكش دو جريان رقيب- اصلاح‌طلبان و اصولگرايان – به درون طيف حاميان احمدي‌نژاد منتقل شود اين در حالي بود كه اصلاح‌طلبان با متهم كردن شوراي نگهبان به حمايت از احمدي‌نژاد همچنان بر اعتراضشان به نتيجه انتخابات اصرار مي‌كردند و به نظاره جدال قدرت طيف مقابلشان نشستند اگرچه ديدن جدال به دليل ناديده گرفتن اعتراضهاي آنها برايشان خوشايند نبود اما اين درگيريهاا حكايت از تحكيم موضع اصلاحات در مجلس به دليل شكسته شدن قدرت فراكسيون اكثريت دارد.  

ادامه مطلب را ملاحظه فرمائید …

باهنر: نمايندگان مخالف يکديگر را تحمل کنند  جدال حاميان احمدي‌نژاد با يكديگر به دنبال تذكر مسعود پزشكيان، عضو فراكسيون اقليت به نطق قدرت الله حسيني پور نماينده گچساران آغاز شد  

پزشکيان در تذكرش با اعلام به اينكه نماينده گچساران با آوردن فراز‌هايي از نهج‌البلاغه قصد داشته نطق ميان دستورجلسه يكشنبه اش را تحريف كند طي تذكري خطاب به محمد رضا باهنر كه رياست جلسه را برعهده داشت گفت: در جلسه گذشته با استفاده از سخنان حضرت علي(ع) در نهج‌البلاغه از مسوولان خواستم تا انصاف را در مواضع و سخنان خود رعايت کنند اما آقاي حسيني پور نيز در اين جلسه در نطق خود از فرازهايي از نهج‌البلاغه استفاده کرد كه به اشتباه آورده شده و ناقص است. پزشکيان كه پيش از نمايندگي دردانشگاه تبريز مدرس نهج‌البلاغه بوده است، با تاكيد براينكه نماينده گچساران قصد تحريف سخنان وي را داشته خطاب به باهنر ادامه داد: وي اظهارات بنده را بر خلاف جلوه مي‌دهد حرفي که وي مي‌زند درست نيست به اين دليل که حضرت علي (ع) مي‌فرمايد «انصاف داشته باشيد نسبت به خود، دار و دسته و همه کساني که طرفدار تو هستند و اگر نکني ظلم کرده‌اي و هر کسي انصاف نکند با خدا دشمني کرده است». همين امر سبب شد تا جمعي از حاميان احمدي‌نژاد در مخالفت با صحبتهاي پزشكيان سخنان او را هو كنند اما پزشكيان بي‌اعتنا به مخالفت حاميان احمدي‌نژاد با استناد به ماده 77 به دفاع از خود پرداخت اين امر سبب شد تا نمايندگان اصولگراي مجلس با نيم خيز شدن بر سر جاي خود فرياد‌هاي بلند تري سردهند ودر اين بين برخي از آنها نيز همچون محمود احمدي بيغش نماينده شازند در حالي كه با صداي بلند سخنان نماينده تبريز را هو مي‌كرد با سرعت خود را به جايگاه هيات رئيسه رساند و از باهنر که رياست جلسه را بر عهده داشت خواست تا ميکروفون پزشکيان را قطع كرده و مانع ادامه سخنان وي شود.اما باهنر به مخالفت حاميان دولت توجهي نكرد.  

هدايت خواه:بايد با خوارج برخورد كنيم  اين اقدام باهنر كه خود به عنوان چهره حامي احمدي‌نژاد درمجلس شناخته شده است تذكرات ديگر حاميان احمدي‌نژاد را در پي داشت در همين راستا ستار هدايت خواه در اعتراض به تذکر پزشکيان و اجازه تذکر به وي از سوي رئيس جلسه خطاب به باهنر گفت: شما تذکر داديد اما بايد برخورد جدي کنيد که اين رسم نشود. اگر آقايان مي‌خواهند نطقي را نقد کنند وقت بگيرند اگر اين رويه در مجلس باب شود شما نمي‌توانيد مجلس را اداره کنيد اين نحوه برخورد درست نيست. هدايتخواه ادامه داد: اگر قرار است ما سخنان اميرالمومنين را مطرح کنيم همه سخنان حضرت علي(ع) را بايد بگوييم. اميرالمومنين 4 هزار نفر از آشوبگران خوارج را در يک روز از دم تيغ مي‌گذراند به آشوبگران رحم نمي‌کند بايد با خوارج برخورد کرد. نماينده بوير احمد و دنا با تاكيد بر اينكه اين آقايان از خوارج حمايت مي‌کنند،گفت: اين‌ها ازخوارج هستند بايد با آنها برخورد شود.
باهنر: نعره نكشيد!  در اين هنگام محمدرضا باهنر در پاسخ به اين تذكر گفت: هنوز يک هفته نشده که خدمت مقام معظم رهبري شرفياب شديم توصيه مقام معظم رهبري اين بود که يکديگر را تحمل کنيم. باهنر خطاب به نمايندگان حامي احمدي‌نژاد كه فريادهاي معترضانه سر مي‌دادند گفت: اين فرياد‌ها و نعره كشيدن‌ها خلاف قانون است توهين‌ها به شخص بنده اشكال ندارد اما در مجلس نعره نكشيد و توهين نكنيد . وي افزود: ماده 77 آيين نامه مي‌گويد اگر کسي در زمان نطق صراحتا و يا تلويحا به کسي اهانت کرد يا حرف‌هاي او خلاف واقع جلوه داد، تذکر مي‌دهد واگر رئيس تذکر را وارد دانست به او 10 دقيقه وقت مي‌دهد. باهنر گفت: پزشکيان تذکر دادند و کلامشان منعقد شد من عرض کردم زياد توضيح ندهد زيرا ما متوجه شديم پزشکيان مي‌گويد همان بحثي که من در جلسه گذشته از نهج‌البلاغه داشتم را تحريف کردند و اعتقاد من را تغيير دادند من هم خواهش کردم از وي و دوسه جمله گفتند و تمام شد. اين بحث ديگر نعره کشيدن و دعوا و سر و صدا ندارد. وي سپس تلويحا به اتاق فرمان مجلس كه طبق قانون اساسي موظف به پخش مستقيم مذاكرات علني از طريق راديو است، اشاره كرد و افزود: ما همديگر را تحمل مي‌کنيم اصل بر اين است که شنوندگان ما دقيق و تحليل گر هستند و حرف‌ها را متوجه مي‌شوند خوب است تحمل خود را اين مواقع بالاتر ببريم.
در اين هنگام حميد رسايي با صداي بلند از باهنر خواست تا به وي وقت تذکر دهد که باهنر خطاب به وي گفت: آقاي رسايي شما بدون تريبون هم به اندازه کافي نعره كشيديد و توهين کرديد خواهش مي‌کنم بنشينيد سرجايتان! وي در برابر اصرارهاي مکرر رسايي براي وقت تذکر ادامه داد: من به شما اخطار مي‌کنم بنشينيد سرجايتان و در جلسه علني توهين نکنيد. پس از اين اظهارات باهنر، رسايي که به شدت عصباني بود خطاب به باهنر گفت خود شما نعره مي‌كشيد نه ما ! به اين ترتيب به دستور باهنر مجلس مذاكرات رسمي اش را از سر گرفته اما تنش لفظي وي به حاميان احمدي‌نژاد ختم نشد چرا كه نمايندگان معترض به لحن باهنردر قالب گروهايي دو سه نفره دور هم جمع شدند و به بررسي موضوع پرداختند و در نهايت اعتراضشان را با محسن كوهكن كارپرداز فرهنگي مجلس در ميان گذاشتند به دنبال مطرح شدن اعتراضات كوهكن به جايگاه هيات رئيسه رفت و با انتقال اعتراضات حاميان احمدي‌نژاد وي را قانع به اصلاح سخنانش كرد بعد از اين اتفاق و پيش از پايان جلسه علني باهنر در تصحيح اظهاراتش خطاب به حاميان احمدي‌نژاد گفت: عده‌اي از نمايندگان به من گفتند که از سخنان من خطاب به رسايي مفهوم توهين برداشت شده است، در حالي که من قصد توهين به رسايي را نداشتم. وي ادامه داد: اين فريادهايي که آقاي رسايي مي‌زنند از سر درد دين است من نمي‌خواهم اصولگراها زير سوال بروند اگر مفهوم توهين در حرف من بوده است، من از رسايي و پزشکيان عذرخواهي مي‌کنم.  

رسايي: باهنر براي پيروزي موسوي تلاش مي‌كرد  

جدال حاميان احمدي‌نژاد با باهنر و اصلاح‌طلبان به جلسه علني مجلس خاتمه نيافت بلكه با حضور رسايي و پزشكيان در جمع خبرنگاران به راهروهاي پارلمان نيز كشيده شد در همين راستا رسايي عضو فراکسيون انقلاب اسلامي در واکنش به تذکري که باهنر خطاب به وي گفت: سابقه اقداماتي که امروز از سوي باهنر شاهد بوديم، به اين جلسه بر نمي‌گردد. او در گذشته نيز به شکلي تبعيض‌آميز با نمايندگان برخورد کرده است. وي ادامه داد: در جلسه علني قصد داشتم با استناد به ماده 77 به تذکر پزشکيان جواب دهم اما باهنر به من چنين اجازه‌اي نداد اين در حالي است كه به پزشکيان اجازه داد تا تذکرش را مطرح کند. رسايي تاكيد كرد: اين اقدام باهنر نوعي باج‌دهي است تا در جايي ديگر از اين نوع نمايندگان راي بگيرد. نماينده تهران در ادامه انتقاداتش به نحوه رياست باهنر گفت: متاسفانه باهنر تعابير اهانت باري را نسبت به من مطرح کردند. در حالي که من هيچ اهانتي به وي نکرده بودم. باهنر به بنده گفتند که چرا نعره مي‌کشم در حالي که خودش نعره کشيده بود. وي با تاكيد براينكه اينگونه سخن گفتن در شان مجلس نيست ادامه داد: بنده اين مساله را در سايت شخصي خودم خواهم آورد و دلايلش را در آنجا منتشر مي‌کنم،متاسفانه آقايان اصولي را زير پا مي‌گذارند و تحمل تذکرات را ندارند. وي همچنين در واکنش به عذرخواهي باهنر از او در صحن علني گفت: وي حتي در عذرخواهي‌شان نيز بنده را متهم به تندروي کردند و گفتند براي آنکه اصولگرايان متهم به تندروي نشوند، چنين عملي داشته‌اند. رسايي در پاسخ به اينکه شما و باهنر چه اختلافي با يکديگر داريد که اينگونه در صحن علني مجلس آن را مطرح مي‌کنيد، گفت: من اختلافي با وي ندارم، اما باهنر تمامي تلاششان را در پشت صحنه براي پيروزي موسوي انجام دادند و حالا که به هدفشان نرسيده‌اند، نمي‌دانم چرا از ما ناراحت هستند.  

دشمنان خدا بين مردم دسته ايجاد مي‌كنند  

همچنين پزشکيان نيز در حاشيه جلسه علني ديروز مجلس در تشريح علت كشمكش او با حاميان احمدي‌نژاد گفت: امام علي (ع) مي‌گويد که بايد انصاف را رعايت کنيد و اگر انصاف نکنيد، ظلم مي‌شود. عضو فراکسيون خط امام‌(ره) به نقل از حضرت علي (ع) ادامه داد: دشمنان خدا کساني هستند بين مردم دسته ايجاد مي‌كنند و خودشان را يك دسته مي‌دانند و مردم را دسته‌اي ديگر. به نظر مي‌رسد با نزديكتر شدن به زمان معرفي كابينه دهم از سوي احمدي‌نژاد شاهد حملات بيشتر حاميان احمدي‌نژاد به يكديگر باشيم. قابل پيش بيني است كه با ادامه اين روند جمعي از حاميان احمدي‌نژاد در حمايت بيشتر از وي فراكسيون ديگري تشكيل دهند و ناراضيان از چگونگي تقسيم كابينه در قالب تشكل ديگري عليه احمدي‌نژاد اعلام موضع كنند به اين ترتيب داستان تنش‌هاي اصولگرايان در مجلس هشتم بر سر چگونگي تعامل با دولت دهم به داستان پر و فراز و فرودي تبديل مي‌شود كه به طور قطع بر تصميمات پارلمان سايه خواهد انداخت.

منبع : روزنامه اعتماد ملی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: