بیانیه چهارم مهدی کروبی ، احیای حقوق اقلیتهای قومی و مذهبی

1 ژوئن

مهدی کروبی

(درج این بیانیه صرفا جهت اطلاع رسانی است)

بسم الله الرحمن الرحيم
ملت شریف و سرافراز ایران
آغاز دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران فرصتی است تا همه گروه های سیاسی، احزاب، تشکلها و نامزدهای انتخابات نسبت به تدوین و ارایه برنامه های خود برای اداره کشور اقدام و ملت ایران نیز حداقل این بار ضمن توجه جدی به برنامه محوری و پرهیز از فرد گرایی نسبت به انتخاب گزینه برتر اقدام نمایند. بدیهی است فرد ممکن است شعارهای خود را فراموش کتد و یا تحت فشارهایی از داخل و یا خارج آن را از دستور کار خارج نماید. در واقع می توان گفت که فرد هیچ تعهدی نسبت به شعارهای خود ندارد. اما برنامه محوری حاصل خرد جمعی است و خرد جمعی میثاق و تعهد رهبری و تک تک اعضای گروه و جمع است و ضمانت اجرایی آن نیز بالاست.
ایران متعلق به همه ایرانیان و کشوری کثیر الاقوام است و در حقیقت اقلیتهای قومی و مذهبی اکثریت ملت ایران را تشکیل می دهند. محدود کردن ایران به گروه یا جناح خاص و یا بخشی از جامعه و عدم توجه به حقوق دیگر اقوام و مذاهب ضمن اجحاف به آنها بزرگترین ظلم و تهدید برای اتحاد و همبستگی ملی است.
هر یک از اقوام ایرانی متناسب با ظرفیت و توانایی خود سهم عمده ای در اعتلا و شکوفایی آن داشته اند و طبیعی است باید سهم آنها از قدرت و ثروت و برخورداری از حقوق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز متناسب با استعداد ها و نیازهایش نیز فراهم گردد.
اینجانب به عنوان فردی خدمتگزار و علاقه مند به شکوفایی و اعتلای ایران عزیز برنامه خود را به عنوان احیای حقوق اقلیتهای قومی و مذهبی که حاصل خرد جمعی، گروهی از دوستداران انقلاب اسلامی و ایران است را به عنوان بخشی از برنامه های خود برای اداره کشور تقدیم شما عزیزان می نمایم. امید است مورد عنایت حق تعالی و حمایت مردم شریف قرار گیرد.
انشاء الله مهدی کروبی
و اما شرحی بر این تعهدات و گفته ها:

هرچه می خواهد دل تنگت بگو  ادامه مطلب را ملاحظه فرمائید ….


۱- اصول معطل مانده قانون اساسی را اجرا خواهم کرد زیرا: اجرای کلیه اصول قانون اساسی و دیگر قوانین مدون ضامن حقوق ملت خصوصاً اقلیتهای قومی و مذهبی است.
– یکی از ویژگیهای اینجانب پایبندی به اجرای قانون و مخالفت با هر گونه عمل فرا قانونی از سوی هر شخص و نهادی است. برداشت ها و تفاسیر سلیقه ای از قانون و یا اعمال اراده های فرا قانونی همواره موجب تضییع حقوق ملت از جمله اقلیتهای قومی و مذهبی در دستیابی به فرصتهای برابر در عرصه های مختلف مدیریتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می شود. به همین جهت معتقدم که همین قانون اساسی فعلی از ظرفیت بالایی برای تامین حقوق اقوام مختلف ایرانی و اهل سنت به عنوان تنها اقلیت مذهبی کشور و پیروان ادیان مختلف و آحاد ملت برخوردار است.
فلذا در صورت پیروزی در انتخابات خود را متعهد به اجرای کلیه اصول قانون اساسی خصوصاً اصول معطل مانده و یا ناقض اجرا شده آن از جمله اصول ۳ـ۱۲ـ۱۳ـ۱۵ـ۱۹ـ۲۶ـ۴۱ـ۴۴ـ۴۸ و … که به هر دلیلی اجرا نشده اند می دانم و همه موانع اجرایی آن را برطرف و هر شخصی و یا گروهی را که مانع اجرای آن شود به دادگاه عدل الهی و ملت معرفی خواهم کرد.
زیرا رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی و پاسخگویی به مردم است.
۲- سطح و سهم مشارکت اقلیتهای قومی و مذهبی در مدیریت اجرایی خصوصاً مدیریت کلان کشور را افزایش خواهم داد و در صورت پیروزی در دولت و کابینه از همه اقوام و اهل سنت و شیعه استفاده خواهم کرد، تبعیض و نابرابری های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی را برطرف و نگاه حاشیه ای و امنیتی به اقلیتهای قومی و مذهبی را بر نمی تابم.
معتقدم که وجود اقوام و مذاهب مختلف در ایران یک فرصت است نه تهدید و بر اساس اصل ۱۹ قانون اساسی«مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود» و باید به طور مساوی و بدون هر گونه تبعیض و با رعایت مبانی حقوق بشر و حقوق اسلامی از همه حقوق شهروندی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برخوردار شوند، لذا مدیریت امور کشور نباید در انحصار هیچ جمعیت و گروه و سازمان سیاسی خاصی باشد. بلکه همه اقوام و پیروان مذاهب اسلامی باید با فرصت های برابر در اداره امور کشور مشارکت داده شوند و بر اساس شایستگی در مدیریت سیاسی، قضایی و نظامی کشور سهیم شوندو با مشارکت آنها در اداره کشور موجبات همبستگ
ملی و همدلی و همراهی آنان را فراهم نماییم.
بر این اساس معتقدم که استفاده از ظرفیت نیروهای شایسته و مجرب اقوام و مذاهب در رده های مختلف مدیریتی از جمله مدیریت کلان کشور یکی از مهمترین عوامل ایجاد وحدت ملی و اسلامی است که باید به منظور برقراری عدالت و ایجاد فرصت های برابر برای همه ایرانیان در عرصه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی مد نطر مسئولان نظام باشد.
بدیهی است بدون تردید، نتیجه ی چنین نگاه و عملی، رشد و تکامل همه جانبه کشور و افزایش ضریب امنیت ملی و همبستگی اسلامی در میان آحاد ملت ایران و سهیم کردن همه آنان فارغ از تفاوتهای قومی، مذهبی و منطقه ای در اداره کشور و قدرت و ثروت است.
۳- موانع تحصیل و استفاده از زبانهای محلی و قومی در مراکز آموزشی و مطبوعات را برطرف خواهم کرد.
– ایران کشوری کثیر الاقوام است و به عنوان یکی از کهن ترین ملت ها دارای تمدنی دیرینه با قدمتی بیش از ۲۷۰۰ سال است. تمدن دیرینه آن یادگار و دسترنج همه اقوام ایرانی اعم از «فارس، کُرد، ترک، لر، ترکن، بلوچ، عرب و …» است و نقش و تاثیر هر کدام از اقوام ایرانی در حفظ دیرینه های فرهنگی و تمامیت ارضی آن انکار ناپذیر است و از این جهت هیچ قومی را بر قوم دیگر ایرانی برتری نیست فلذا این کشور بزرگ و متمدن متعلق به همه ایرانیان می باشد. قطعاً حفظ ویژگیهای فرهنگی اقوام ایرانی اعم از زبان، لباس و رسم و رسومات آنها موجب حفظ هویت اصیل ایرانیت آنها است.
زبان و ادبیات قومی و محلی از بارزترین ویژگیهای هویت ملت است فلذا انکار و تضعیف آن، انکار هویت آن قوم است.
بر این اساس همه اقوام ایرانی حق دارند، زبان و ادبیات مادری و محلی خود را در کنار زبان و ادبیات رسمی کشور (فارسی) فرا گیرند و بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی دولت جمهوری اسلامی موظف است موانع استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس آن ها در مدارس و مراکز دانشگاهی را مرتفع سازد.
۴-در جبران محرومیتها و عقب افتادگی های مناطق محروم و مرزی خواهم کوشید و توازن منطقه ای را برای رسیدن به عدالت واقعی برنامه خود قرار خواهم داد.
-با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، متاسفانه مناطق مرز نشین کشور همچنان جزو مناطق محروم است و برخلاف تصریح اصل ۴۸ قانون اساسی، فراخور نیازها و استعدادهایش از سرمایه و امکانات لازم برخوردار نشده است و جنگ تحیملی نیز بر عمق این محرومیت افزوده است. و حتی زیر ساخت های گذشته این مناطق را نیز ویران کرد.
بدیهی است مردم این مناطق هنوز فاصله زیادی از حیث عمران و آبادانی و ارائه خدمات و اشتغال و فقر زدایی و سرمایه گذاری با دیگر مناطق کشور دارند.
فلذا لازم است به جهت جبران محرومیت های گذشته و عقب افتادگی های ناشی از جنگ تحمیلی و در راستای توسعه متوازن بر اساس برنامه چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه توسعه ۵ ساله و بودجه های سنواتی، اقدامی فراخور استعدادها و نیازهای این مناطق صورت گیرد.
هر چند متاسفانه اجرای اصل مترقی ۴۸ قانون اساسی به علت بعضی از تنگ نظری ها تاکنون معطل مانده است. خود را موظف به جبران این محرومیتها با اختصاص بودجه های جهشی و برنامه های مدون بدون هر گونه تبعیض و نابرابری و مصلحت های جناحی و گروهی و سیاسی می دانم.
۵-موانع محرومیت از تحصیل دانشجویان و پژوهش گران شهرستانی در دانشگاه های بزرگ و مراکز علمی کشور را به بهانه بومی گزینی و ستاره دار کردن آنها و همچنین محدودیتهای گزینشی در استخدام برادران و خواهران اقوام مختلف اعم از کُرد و، بلوچ ، ترکمن ، عرب و… و اهل سنت را برطرف خواهم کرد.
-علی رغم کمبود امکانات آموزشی و پژوهشی در مناطق محروم کشور خوشبختانه سالهای گذشته شاهد رقابت جدی جوانان شهرستانی برای ورود به مراکز علمی و دانشگاه های بزرگ کشور و کسب کرسی های دانشگاهی در بزرگترین دانشگاه های کشور و حتی بین المللی بودیم. که متاسفانه تنگ نظران و محدود نگران این رقابت علمی را نیز بر نتافتند و با بخشنامه ای فرا قانونی این جوانان مستعد را بنا به مصلحتهای جناحی و سیاسی خود از تحصیل در دانشگاه های مهم کشور محروم کردند.
همچنانکه سالهای متمادی با محدودیتهای گزینشی بخش اعظمی از جوانان متدین و علاقه مند به خدمت را در مناطق مختلف خصوصاً از میان اقلیت های قومی و مذهبی از جمله اهل سنت از استخدام در نهادها و سازمان های دولتی محروم کردند.
برای جبران این تبعیض و نابرابری در صورت پیروزی در اولین گام های خدمتگزاری این رفتار فرا قانونی را در جهت حذف موانع از تحصیل دانشجویان در مراکز بزرگ دانشگاهی کشور و همچنین محدودیتهای گزینش را برطرف خواهم کرد.
۶-احیا و بسط حقوق شهروندی برای رسیدن به عدالت واقعی در عرصه های مختلف سیاسی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را از اهم وظایف و رسالت خود در صورت پیروزی می دانم.
همچنان که در بیانیه شماره ۳ اعلام نمودم امروز حق شهروندی ملت ایران خصوصاً اقلیتهای قومی و مذهبی و دینی به دلیل اعمال تنگ نظریها و کج اندیشی های حاصل از عدم شناخت به فراموشی سپرده شده و چه بسا اجحاف و تضییع این حق موجبات خدشه دار کردن این اصل را فراهم آورده و این فرصت بی بدیل برای ایجاد همبستگی ملی و منطقه ای را به یک تهدید تبدیل کرده است و لازم است در راستای احیای این اصل مهم انسانی و حقوق بشری اقدام های شایسته و فراخور ملت ایران صورت گیرد.
بدیهی است اقلیتهای قومی و مذهبی ایران که صاحبان اصلی این سرزمین هستند و مشارکت تاریخی
آنان در عرصه های مختلف دفاع از ایران و سازندگی کشور اگر بیشتر از سایرین نباشد قطعاً کمتر نخواهد بود بر اجرای این مهم مستحق تر و اولاتر.
۷-تقویت حکمرانان محلی و واگذاری اختیارات و اداره امور منطقه ای از میان نخبگان و شایستگان همان منطقه از اهم برنامه های اینجانب است.
همچنانکه در پیام خود با مناسبت سالگرد شوراها اعلام نمودم افزایش سطح اختیارات و واگذاری امور به شوراها و منتخبان محلی برای مشارکت همه ملت ایران و توسعه حوزه اختیارات آنان در قالب تشکیل پارلمان های محلی و منطقه ای یکی از راه های مشارکت همه اقوام و مذاهب ایرانی در قدرت و ثروت است.
بدیهی است برای رسیدن به این مهم نیازمند اصلاح و بازنگری در قانون اساسی خصوصاً افزایش اختیارات شوراها در قانون هستیم و قطعاً این مطلب خواست ملت ایران و از اهم اهداف اینجانب است.
۸- دولت حق دخالت در امور دینی و مذهبی مردم را ندارد. همه ملت ایران خصوصاً اقلیتهای قومی و مذهبی در انجام مراسم و مناسک دینی خود آزادند و باید شرایط استفاده از همه ظرفیتهای فرهنگی و مذهبی برای آنان فراهم گردد.
– قانون اساسی بر رعایت حقوق همه ایرانیان از هر قوم و نژادی و با هر مرام و مسلکی تاکید دارد و فراز پایانی اصل ۱۲ شاهدی صادق بر این مدعاست. فلذا دولت موظف به ایجاد بستر مناسب و حمایت از فعالیت ها در راستای تعامل و ترویج مبانی فرهنگی و تقویت باورهای دینی با هر گرایش مذهبی است. و حق دخالت در امور جاری آنها را نداشته و حفظ و استقلال این نهادهای دینی که در طول تاریخ اسلام یکی از وظایف آنها نهی از منکر و امر به معروف که نتیجه عدم وابستگی به نهادهای قدرت است نیز وظیفه دولت است. دین و حوزه نباید وام دارد سیاست و دولت باشند در غیر این صورت در انجام رسالت خود ناتوان خواهند بود. چه بسا دخالت دولت در امور دینی و مذهبی در تضاد با روح قانون اساسی و بر خلاف مصلحتهای نظام و حکومت است.امیدوارم خداوند متعال در این امر مقدس یاریم فرماید.
انشاء الله مهدی کروبی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: