مولانا عبدالحمید: سخنانی که از مهندس موسوی شنیدیم بسیار خوب بود

24 مهٔ

مولانا عبدالحمید

به گزارش تارنمای ناجی کرد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پویش دعوت از خاتمی (موج)  مولانا عبدالحمید، امام جمعه‌ی زاهدان و رهبر و عالم برجسته دینی اهل تسنن در ایران، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «موج سوم» گفت: «ما دیدارهایی با برخی از کاندیداهای محترم داشتیم و علی‌الخصوص صحبت‌های آقای مهندس موسوی را هم شنیدیم. صحبت‌های ایشان بسیار خوب بود و من از گذشته نسبت به ایشان شناخت خوبی دارم. و خدای نکرده ما در خطبه‌ها اشاره‌ی منفی به ایشان نکرده‌ایم.»

ادامه مطلب را ملاحظه فرمائید …هرچه می خواهد دل تنگت بگو


متن کامل این گفتگو در ادامه می‌آید:

  • به نظر شما در شرایط فعلی چه تغییراتی باید در نظام اجرایی کشور و به‌ویژه در تعاملات دولت با جامعه‌ی اهل سنت صورت بگیرد؟ آیا در صورت پیروزی اصلاح‌طلبان و تغییر در سیاست‌های اجرایی کشور، این تغییرات به نفع جامعه‌ی اهل سنت خواهد بود؟

اکثریت قاطع ملت ایران انتظار این را دارد که به طور کلی تغییری به وجود بیاید و نگرش‌ها و نگاه‌ها تغییر کند، به طوری که مشکلات به وجود آمده در ایران اسلامی مرتفع گردد. ممکن است همه‌ی دنیا این مشکلات را نبینند، اما افرادی که در داخل جامعه‌ی ایران زندگی می‌کنند مشکلات را به خوبی مشاهده و درک می‌کنند. مشکل مردم اهل سنت هم یکی از این مشکلات است.

مشکلات زیاد است؛ ما مشکل اقتصادی داریم. ملت ایران با این که بر سر سفره‌ی نفت خوابیده‌است و ثروت فراوانی را در اختیار دارد، الان گرسنه است و با مصائب فراوانی روبرو است و به هر حال حل این معضل سیاست درست اقتصادی می‌خواهد؛ سیاستی که کارآمد باشد و اقتصاد کشور را رونق دهد. بسیاری افراد امروزه در تنگنا هستند و مشکل معیشت دارند و با پریشانی حتی پول مداوای مریضان خود را هم ندارند.

مشکلات اقوام و مذاهب هم بسیار پیچیده است. الان سی سال از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد و تاکنون از برادران شایسته‌ی اهل سنت نه در مدیریت کلان کشور استفاده شده و نه در مدیریت‌های منطقه‌ای سهم قابل توجهی داشته‌اند. سهمیه‌ی اهل سنت چنان ناچیز است که قابل ذکر هم نیست – و نیز در استخدام نیروهای مسلح، جامعه‌ی اهل سنت را به طور کلی محروم کرده‌اند. در بسیاری از جاها برادران اهل تشیع در حالی که در اقلیت هستند وزیر و استاندار می‌شوند و در نیروهای مسلح رتبه‌های بالایی دارند. این چیزی است که تغییر آن ضروری است. در مورد اقوام هم، از شایستگان ایشان به صورت متعادل و متناسب استفاده نشده است که بیش‌تر امیدوار گردند و داخل صحنه بیایند. باید به آن‌ها بها داده شود.

این که گفته شود «ملت ایران» و از آن تعریف بکنیم، این بها و منزلت حاصل نمی‌کند. ما کلمات بلندی را نسبت به ملت می‌گوییم و شعار سر می‌دهیم. با این دست کارها رضایت اقوام حاصل نمی‌شود. ما باید عملا به اقوام و مذاهب بها بدهیم. بایستی به یک نظر به همه‌ی ملت ایران نگاه کنیم. اگر ما همه را ملت ایران می‌دانیم و از همه انتظار داریم که سختی‌ها را تحمل کنند و در مقابل دشمنان اسلام بایستند باید به همه به یک نگاه نگریسته شود. همه ایرانی هستند و متعلق به یک وطنند. این تغییرات برای بقای نظام و انسجام و امنیت ملی موثر و بسیار ضروری است. کشور ما تا زمانی که همه‌ی اقوام و مذاهب و همه‌ی مردم هم‌صدا و همراه با هم نشوند نمی‌تواند به استحکام لازم برسد. در سیاست داخلی و خارجی هم بایستی تجدید نظر شود. در دنیا هم عرف بدین گونه است که حتی قانون و نیز رویه‌های سیاسی مورد بازبینی و بررسی قرار می‌گیرد که مشخص گردد تا چه اندازه مثمر ثمر بوده است. ما هم باید در مورد سیاست‌ها و قوانین ببینیم تا چه اندازه جواب داده است و تا چه مقدار اثر مثبت داشته است.

  • با توجه به حمایت اهل سنت در مرحله‌ی اول نهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری از آقای دکتر معین و سپس در مرحله‌ی دوم از آقای هاشمی، آیا رای آوردن آقای احمدی‌نژاد هزینه‌ای را به جامعه‌ی اهل سنت تحمیل شد؟ و آیا در این دوره هم از کاندیدای خاصی حمایت می‌کنید یا خیر؟

بله هزینه‌هایی تحمیل شده است. من خودم به صورت شخصی نظر نمی‌دهم. نظر من بستگی به جامعه‌ی اهل سنت دارد و اهل سنت با توجه به مشکلاتی که دارد و گرفتاری‌هایی که از لحاظ استخدام و مشارکت ایشان در اداره و سازندگی کشور وجود دارد، دچار مشکل شده است. آینده‌ی فرزندان اهل سنت باید روشن باشد تا فرزندانشان تحصیل کنند و شایستگی و توانمندی‌هایشان شکوفا شود و در اداره¬ی کشور در عرصه¬های گوناگون مشارکت داشته باشند. از دیگر مشکلات، فشارهای مذهبی از جمله ساماندهی مدارس دینی و مساجد اهل سنت است و این که بسیاری از ایشان حتی برای نماز جماعت، نماز جمعه و … با مشکل روبه رو شده‌اند. به هر حال زندگی خوب برای انسان این است که با اعتقادش همراه باشد.

ما با خود اهل سنت مشورت کرده‌ایم و به این نتیجه رسیده‌ایم که با توجه به سابقه‌ی انتخابات این دوره زود اعلام حمایت نکنیم. برای تشخیص نماینده اصلح باید صحبت‌های کاندیدا‌ها را بشنویم و با نظراتشان آشنا شویم. به هر حال ما منافع ملی را در نظر می‌گیریم و منافع ملی بر منافع قومی و گروهی ترجیح دارد. منافع جامعه اهل سنت و اقوام بعد از منافع ملی است. لهذا در این راستا باید دید که چه شخصی می‌تواند در جهت منافع ملی بیشتر اثرگذار باشد و در کشور ما یک تغییری ایجاد کند. بر این اساس اهل سنت به دقت به صحبت‌های کاندیداها، هم اصول‌گراها هم اصلاح‌طلب‌ها، گوش می‌کنند و نظراتشان را بی‌طرفانه مطالعه و بررسی می‌نمایند و در نهایت ممکن است اهل سنت به یک سمت بروند یا ممکن است تصمیم بگیرند که همین‌طور بی‌طرف بمانند. به هر حال در این مسئله شور خواهد شد.

  • با توجه به مطلبی که در روزنامه اعتماد ملی چاپ شد و از قول شما آمده بود که «رئیس جمهور معمار یا نظامی نمی‌خواهیم»، این مطلب القا شد که مقصودتان از معمار آقای مهندس موسوی بوده است و این گونه تصور شد که شما عدم حمایت خود را از ایشان اعلام کرده‌اید. با توجه به جلسه‌ی خصوصی‌ای که شما با شخص آقای مهندس موسوی داشته‌اید، ارزیابی‌تان از کاندیداتوری ایشان چگونه است؟ نظر شخصی شما در مورد ایشان چیست؟

آن صحبتی که شده بود اصلاً درباره‌ی آقای موسوی یا اشخاص دیگری نبوده است چون من از کلمه‌ی نظامی هم استفاده کرده بودم. صحبت ما واضح بود که مشروح آن هم در سایت اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین آماده است. این سخنان جنبه‌ی کلی داشت و در ردّ نظر کسانی بود که می‌گویند فقط باید روی عمران کشور و روی مسئله نظامی کشور تاکید داشت. نه این که بخواهم نظر خود را در مورد آقای موسوی یا هریک از کاندیداهای محترم بیان کنم. من در واقع می‌خواستم بگویم مشکل ما مشکل نظامی نیست و مشکل کشور ما مشکل آبادانی و عمران هم نیست. و مهمترین بُعدی که به آن نگاه می‌کنیم این است که یک سیاست‌مدار و یک مدیر توانمند بتواند اقوام و مذاهب را به هم نزدیک کند. ما دیدارهایی با برخی از کاندیداهای محترم داشتیم و علی‌الخصوص صحبت‌های آقای مهندس موسوی را هم شنیدیم. صحبت‌های ایشان بسیار خوب بود و من از گذشته نسبت به ایشان شناخت خوبی دارم. و خدای نکرده ما در خطبه‌ها اشاره‌ی منفی به ایشان نکردیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: