نامه‌ی 36 شخصیت علمی، حقوقی و سیاسی مسلمان به رئیس‌جمهور جدید آمریکا

2 فوریه

نامه‌ی 36 شخصیت علمی، حقوقی و سیاسی مسلمان به رئیس‌جمهور جدید آمریکا

جناب آقای باراک حسین اوباما رییس جمهور منتخب آمریکا!

ما جمعی از عالمان، اندیشمندان، روشنفکران، فعالان سیاسی، حقوقی و دانشگاهی کشور‌‌‌های اسلامی فرصت انتخاب شما را به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا غنیمت می‌شماریم تا شما را به عنوان یک انسان و از این طریق مردم آمریکا را که به شما اعتماد کرده و به عنوان رییس جمهور خود برگزیده، ‌مورد خطاب قرار بدهیم. به این امید که پیام ما مورد توجه و اهتمام شما قرار گیرد و بر پایه عدالت، انصاف و مصلحت تمامی بشریت با آن برخورد شود.

ادامه مطلب را ملاحظه فرمایید

هرچه می خواهد دل تنگت بگو

جناب آقای رئیس‌جمهور!

اجازه بدهید در ارتباط با برخی از مسایل مورد اهتمام مشترک و تأثیر گذار بر روی روند زندگی مردم جهان، دیدگاه خود را به اطلاع شما برسانیم.

پیش از پرداختن به بیان آن امور، برخود لازم می‌دانیم  دستاورد تاریخی  این انتخاب را  به شما و  مردم آمریکا تبریک بگوییم.  می‌دانیم درشرایطی این انتخاب صورت گرفت که بسیاری از نیروهای نژاد پرست تمامی توان خود را برای پیشگیری از انتخاب انسانی آفریقایی و متعلق به خانواده‌ای مسلمان بکار گرفته بودند. با ملاحظه ی این موضوع که تمامی کسانی که از تحولات تاریخی و مراحلی که آمریکا از آن عبور کرده اطلاع دارند، از اهمیت و ماهیت این انتخاب بی‌اطلاع نیستند. اما در عین حال این رویداد بار سنگینی از مسئولیت‌‌‌های گوناگون را در مورد کسانی که به گام نهادن شما به کاخ سفید امید بسته بودند، بر دوش شما نهاده است.

همچنین شما در برابر مردم جهان که امروزه آمریکا بارزترین نقش را در ارتباط با اوضاع و احوالشان دارد، ‌همچنین در برابر تاریخ مسئول هستید، تاریخی که در مسیر حرکت گسترده‌اش ممکن است صفحات درخشانی را برای شما ثبت کند و یا اوراق سیاه  و وحشتناکی را – همچون جرج بوش – برای شما ورق بزند.

جناب رئیس!

اجازه بدهید بسیار خلاصه به برخی از مسایل محوری اشاراتی داشته باشیم.

 1- توجه شما و مردم آمریکا را به ضرورت همکاری با تمامی ملت‌‌‌های دنیا در جهت تحقق مصالح و رویارویی با خطرهای تهدید کننده مشترک مانند: مسایل مربوط به محیط زیست، صلح و امنیت جهانی، پاسداری از ارزشهای اخلاقی، حقوق بشر، انرژی و توسعه و رویارویی با بیماری‌‌‌های واگیر، حوادث طبیعی بدون تبعیض و تفاوت و به دور از تحمیل نگاه و ایدئولوژی خاص،  وبدون ترجیح مصلحت ملتی بر مصلحت دیگر ملت‌‌‌ها، ‌فرا می‌خوانیم.

ما این موضوع را اکیداً به شما یادآوری می‌نماییم که، همکاری در راستای تمامی مسائلی که به مصلحت بشریت است، بخشی از اساسی از آموزه‌‌‌های دین ماست، همانگونه که خداوند در قرآن می‌فرماید:

« وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ » مائده:2

«بر اساس  امور نیک و پسندیده و پاکی و پرهیزکاری با یکدیگر همکاری نمایید. اما در ارتباط با گناه و نافرمانی و دشمنی با یکدیگر همکاری نکنید.»

ما این موضوع را نیز مورد تأکید قرار می‌دهیم که، امت اسلامی از امکانات مادی، ‌معنوی و عناصر قدرت  پیدا و پنهان بسیاری برخوردار است که می‌تواند در جهت ساختن آینده ی جهانی شریکی محوری باشد.

همچنین ما این مطلب نیز  مورد تأکید قرار می‌دهیم که: دور زدن امت اسلامی از راه تلاش برای جعل نمایندگانی غیر واقعی برای آنان در جهت تعیین سرنوشت و آینده ی خویش، یا طرح و توطئه چینی علیه مصالح امت اسلامی، اشغال سرزمین‌‌‌ها، گرفتن آزادی‌‌‌های ایشان بی‌نتیجه و بی‌سرانجام خواهد بود. و هر چند ملت‌‌‌های مسلمان با توجه به اصول و ارزش‌‌‌های دینی خود شما را به همگرایی قرار گرفته بر مبنای مساوات میان همه ی مردم جهان فرا می‌خواند، در عین حال با استفاده از تمامی امکانات ممکن و مشروع با هر گونه تلاش برای کنار نهادن و مسخ هویت و شخصیت و تسلط دیگران بر سرنوشت و سلب حقوق خود، مقابله می‌نمایند.

2- ما با توجه به مسئولیت‌‌‌های برخاسته از مبانی اسلامی و به عنوان مسلمان که امید و هراسمان تنها از خداوند است، با قاطعیت به شما و مردم آمریکا اعلان می‌کنیم که به حقوق تمامی پیروان ادیان و فرهنگ‌‌‌ها و تمدن‌‌‌ها و جامعه‌‌‌ها در میدان کثرت گرایی و آزادی مردم برای انتخاب دین احترام می‌گذاریم، زیرا که خداوند در قرآن می‌فرماید: «لا اکراه فی الدین» «در پذیرش دین هیچگونه اجبار و اکراهی نیست»

در مقابل از شما می‌خواهیم که این حق را نیز برای تمامی مردم جهان قائل شوید و به این باور برسید که تحمیل الگوی آمریکایی با استفاده از قدرت نظامی، ‌سیاست فشار و تهدید، جز ایجاد  بحران و  گسترش نزاع دست آورد دیگری  را برای جهان نخواهد داشت، و در این میدان آمریکا بیش از همه زیان خواهد دید و به شما یاد آوری می‌نماییم که منطق تاریخ و قوانین حاکم بر زندگی اجازه ی ادامه و پیروزی این روش را نخواهد داد، هر چند در پشت سر آن قدرت مادی و شعار‌‌‌های فریبنده وجود داشته باشند. شاید مسئله ی جهانی شدن به صورت عام و وضعیت داخلی آمریکا به طور خاص برهان زنده‌ای بر درستی سخن ما باشد، البته برای کسانی که در مورد حقایق و واقعیت‌‌‌ها بیاندیشند و با گذر از اوهام و خود فریبی در برابر حق و حقیقت سر تعظیم فرود آورند.

3- جناب آقای رئیس‌جمهور:

با توجه به خواستگاه دینی و فرهنگی خود خاطر شما را به این موضوع جلب می‌نماییم که،  شکوفایی صنعت و تمدن و گسترش صلح و امنیت جهانی بدون تحقق دادگری در روابط بین المللی ممکن نیست. ما بر این باوریم و تمامی انسان‌‌‌های خردمند از اعماق درون یقین دارند ستمی که بر مردم فلسطین صورت گرفته در طول تاریخ در مورد هیچ ملت دیگری انجام نگرفته است، هر چند آمریکا در مقابل فشار‌‌‌های مالی، سیاسی، رسانه‌ای و تسلیم شدن در برابر ایدئولوژی‌‌‌های خیالی و اسطوره‌‌‌های خرافی و تبلیغات انتخاباتی این حقیقت را نادیده بگیرد، چیزی را از حقایق موجود و ملموس نمی‌کاهد.

جناب آقای رئیس‌جمهور!

تا زمانی که از مردم مسلمان و تمامی ملت‌‌‌های تشنه حقیقت و عدالت جهان ستم زدایی صورت نگیرد، ‌انتظار  تحقق روابط طبیعی و مسالمت آمیز را بادیگران نداشته باشید.

تا زمانی  که به ستم‌‌‌های صورت گرفته بر مردم فلسطین و تضییع حقوق و اشغال سرزمینشان پایان داده نشود، تا زمانی که مردم عراق و افغانستان حاکمیت ملی خود را باز نیابند و خسارت‌‌‌هایشان جبران نشود و تا زمانی که نیروهای اشغالگر صلیبی معاصر که یاد آور جنگ‌‌‌های صلیبی قرون وسطی و جنگ‌‌‌های استعماری است و عامل بر افروختن آتش دشمنی در میان ملت‌‌‌های مختلف جهان است خاک آن کشور‌‌‌ها را ترک ننمایند، سودای صلح و امنیت جهانی را در سر نپرورانید.

جناب آقای رئیس‌جمهور!

تمامی آگاهان از حقایق تاریخی می‌دانند که ملت‌‌‌های ما با دوستان خود همیشه از در وفاداری وارد شده و یا کسانی که به آنان احترام بگذارند محترمانه رفتار می‌کنند و نسبت به تعهدات خویش وفادارند. اما در عین حال در برابر اشغالگران سر تسلیم فرود نمی‌آورند و در برابر دشمنی و تهاجم دستان خود را بالا نمی‌برند. و به هیچوجه تن به خواری و ذلت نمی‌دهند. و با تمامی توان برای بازیابی حقوق خود فداکاری می‌نمایند و از کسی نمی‌خواهند آن را به ایشان هدیه بدهد. شاید رویارویی که در فلسطین، ‌عراق، ‌افغانستان و دیگر ممالک در برابر اشغالگران صورت می‌گیرد کافی باشند تا دولت آمریکا با بررسی عمیق و صادقانه راهکار‌‌‌های به بازنگری تعاملش با ملت‌‌‌های مسلمان و دیگر ملت‌‌‌های جهان اقدام کند.

 کشور آمریکا در موقعیت و مسئولیت جهانی خود و به عنوان یک کشور قدرتمند لازم است خود را از اسارت همه جانبه لابی صهیونیسم نجات بدهد و روابطش را با امت اسلامی و دیگر ملت‌‌‌ها از دیکته‌‌‌های آنان رهایی ببخشد. و آمریکا بداند که تحقق مصالح حقیقی آمریکا در گرو همکاری و تعاون دادگرانه و حقیقت طلبانه با یک و نیم میلیاد مسلمان است. اما چنین رویکردی به شجاعت و اراده ی رهبران آمریکا که فراتر از مصالح شخصی و حزبی فکر کنند، نیازمند است.

جناب آقای رئیس‌جمهور!

با توجه به ساختار سیاسی دولت آمریکا اگر نتوانستید حامی حق و عدالت باشید حداقل انتظار می‌رود بی‌طرف باقی بمانید. اما اگر از ستم و اشغالگری حمایت کنید حاصلی جز مقاومت را در پی نخواهد داشت و از نظر ملت‌‌‌ها شما و آنانی را که  موردحمایت قرار می‌دهید، یکسان خواهید بود.

4- جناب آقای رئیس‌جمهور!

شما فرزند فرهنگ‌‌‌های گوناگون، ‌از خانواده‌ای با نژاد‌‌‌های متعدد و از لابلای ملت سیاه پوستی آمده‌اید که سال‌‌‌ها طعم تلخ استثمار و تبعیض نژادی را چشیده‌است. شما فارغ التحصیل رشته ی حقوق  هستید و از تحقق حق و دادگری دم می‌زنید. بدون تردید می‌دانید که تحقق دادگری در گستره ی جامعه‌‌‌های بشری و افراد تشکیل دهنده ی آن جامعه‌‌‌ها بدون تحقق عدالت در توزیع ثروت،  برابری در زمینه ی فرصت‌‌‌های شغلی و پیشگیری از استثمار، ‌بهره کشی و غارت ثروت‌‌‌های دیگران نه حقی به صاحب حق خواهد رسید و نه عدل و دادی در کار خواهد بود.

ممکن است جنابعالی نیز در این ارتباط با ما همفکر باشید که شرکت‌‌‌های بزرگ آمریکایی از طریق جنگ و اشغالگری و ساقط کردن حکومت‌‌‌ها در دنیای سوم و سازماندهی کودتاها، ‌غارت ثروت‌‌‌ها و زیر پا نهادن حاکمیت ملی  دیگر کشورها کارنامه ی سیاه و نامبارکی دارند. آیا ما و دیگر مردم جهان این امید را داشته باشیم که در میدان توزیع عادلانه ی ثروت‌‌‌ها و مشارکت در توسعه ی اقتصاد جهانی و پایان یافتن دست اندازی شرکت‌‌‌ها و موسسه‌‌‌های مالی بین المللی که همچون نیش و دندان دولت آمریکا عمل می‌کنند مرحله ی دیگری از روابط بین المللی را آغاز خواهید کرد! موسسه‌‌‌هایی مانند: سازمان تجارت جهانی، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و دیگر موسسه‌‌‌هایی که صرفا بر پایه ی زمینه سازی برای غارت ثروت‌‌‌های مردم جهان توسط دولت‌‌‌های بزرگ به ویژه آمریکا پایه گذاری شده‌اند، بخش عظیمی از مسئولیت فقر و نامنی و بی‌عدالتی و دیکتاتوری را در جهان بر دوش دارند.

جناب آقای رئیس‌جمهور!

بدون تردید شما می‌دانید که استثمار و غارت ثروت ملت‌‌‌ها عامل اصلی جنگ‌‌‌های بزرگ و کوچک و بحران آفرینی‌‌‌های ستمکارانه‌ای بوده که متأسفانه دولت آمریکا اولین و مهمترین عامل این جنگ افروزی و بحران آفرینی‌‌‌هاست.

جناب رئیس!

در این شرایط ویژه که کشور آمریکا در بحران اقتصادی سختی به سر می‌برد، شما دولتمردان آمریکا را به بررسی قوانین و راهکارهای اقتصادی دیگر ملت‌‌‌ها – هر چند از جهت آزمون- توجیه نمایید، شاید در راستای رهایی از این بحران اقتصادی که هر چند گاهی اقتصاد دیگر کشورها را نیز دچار بحران می‌نماید، خارج شوید! به عنوان نمونه ما نظر شما و کارشناسان اقتصادی کشورتان را به سیستم بانکداری و راهکارهای اقتصاد اسلامی جلب می‌نماییم، که به گواهی بسیاری از کارشناسان و خبرگان اقتصادی غرب، دارای جوانب بسیار مثبت و سازنده‌ای می‌باشد.

5- جناب آقای رئیس‌جمهور!

برخورداری از آزادی خواستی فطری و بشری برای تمامی مردم و از ارزش‌‌‌های مشترک و مورد توافق تمامی تمدن‌‌‌ها و ملت‌‌‌هاست، هر چند درباره ی معنی و حدود آزادی‌‌‌ها میان فرهنگ‌‌‌ها اختلاف آراء وجود دارد.  همه می‌دانند علی رغم اینکه کشور آمریکا بیش از دیگر کشور‌‌‌های جهان شعار آزادی و احترام به حقوق انسان را سر می‌دهد، اما ما بر این باوریم که دولت‌‌‌های آمریکا بیش از دیگر دولت‌‌‌های جهان عملا حقوق انسان‌‌‌ها را زیر پا نهاده و آنان را از حق آزادی محروم ساخته است. دولت‌‌‌های پیشین آمریکا بیش از دیگر دولت‌‌‌ها جنگ امروزی کرده، اقدام به قتل عام نموده و بر خلاف قوانین پذیرفته شده دیگران را دستگیر و زندانی و شکنجه نموده، بیش از دیگر دولت‌‌‌ها از دیکتاتورها و نظام‌‌‌های استبدادی حمایت کرده و علیه تجارب دمکراسی نوپا توطئه چینی کرده است و بیش از دیگر دولت‌‌‌ها برای برپایی کودتاهای نظامی برنامه ریزی کرده و به سازمان‌‌‌های بین المللی بی‌اعتنایی نشان داده است.

ملت‌‌‌های جهان که از این همه اقدامات آمریکا حجم بسیاری از فجایع و مصایب را متحمل گردیده‌اند. با امید به ایجاد تحولاتی در این عرصه، میزان صداقت شما را به چالش می‌کشند. که آیا به راستی- همانگونه که به مردم آمریکا و جهان وعده داده‌اید- مرد میدان اخلاق، ‌ارزش‌‌‌ها و امید‌‌‌ها هستید. یا مجری خواسته‌‌‌های سرمایه داران و سازمان‌‌‌های پیدا و پنهان لابی صهیونیسم؟

جناب آقای رئیس‌جمهور!

بدون شک شما می‌دانید که ایجاد تحولات مثبت و ماندگار در تاریخ از طریق شعار‌‌‌های زیبا و دلربا صورت نمی‌گیرد، بلکه این عملکردها و واقعیت‌‌‌های ملموسند که بر صداقت انسان‌‌‌هاشهادت می‌دهند، و شما نباید فراموش کنیدکه سیرت و صورت هر رهبری تا حدود زیادی تحت تأثیر گروه کاری دور و بر او قرار می‌گیرند.

6- جناب آقای رئیس‌جمهور!

ما بر اساس آموزه‌‌‌ها و ارزش‌‌‌های دینی خویش منادی گفتگو میان فرهنگ‌‌‌ها، ادیان و تمدن‌‌‌ها هستیم، زیرا خداوند در قرآن فرموده‌اند:

« وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْكِتَابِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ »45-عنکبوت

«تنها با بهترین و زیباترین روش با اهل کتاب گفتگو و مناقشه نمایید!»

ما به دانش، ‌حق و راستی از هر سرچشمه‌ای که باشداحترام می‌نهیم، زیرا که خداوند در قرآن فرموده‌اند:

« وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا»الاسراء 36

«بر چیزی که بدان علم و دانش نداری تکیه مکن! زیرا که شنیدن و دیدن و دل همه در مورد آن دارای مسئولیتند.»

همچنین فرموده‌اند:

« قُلْ‌‌‌هاتُوا بُرْهَانَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ »بقره: 111

«اگر راستگو هستید، دلیلتان را ارائه بدهید.»

ما تئوری و راهکار رویارویی تمدن‌‌‌ها و افسانه ی «پایان تاریخ» – که هر دو مولود فرهنگ آمریکایی هستند-  را به شدت مردود و محکوم می‌دانیم. زیرا که خداوند می‌فرمایند:

« قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلَا يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ»آل عمران:64

«ای پیامبر به اهل کتاب بگو: بیایید بر سر سخنی که مورد توافق ما و شماست بایکدیگر همکاری نماییم! اینکه جز خدا کسی و چیزی را عبادت و بندگی نکنیم و کسی و یا چیزی را با او شریک نماییم و عده‌ای از ما عده دیگری را به بردگی نگیرد.»

اما گفتگو زمانی نتیجه بخش خواهد بود که دو طرف آن را به عنوان راهکاری اساسی برای تعامل بپذیرند. اما اگر طرفی به تهاجم و اشغالگری خود اقدام نماید، طرف مقابل جز مقاومت، ‌جهاد و تلاش برای بازیابی آزادی‌‌‌های خود در حد توان چاره‌ای دیگری نخواهد داشت.  در واقع مقاومت در بعضی از کشورهای اسلامی بازتاب و عکس العملی در برابر جنگ افروزی و ستم و استبداد مورد حمایت آمریکا بوده و هست. و بر خلاف خواست برخی از جریان‌‌‌های موجود در آمریکا مقاومت قانونی به هیچوجه عامل خشونت و تروریسم نبوده است. چنانچه  شما از مقاومت نگران و در هراس هستید  و می‌خواهید صلح و امنیت  برجهان حاکم شود، از جنگ و اشغالگری دست بردارید و حقوق و آزادی‌‌‌ها و حاکمیت ضایع شده ملت‌‌‌ها را به ایشان بازگردانید.

جناب  آقای رئیس!

ملت‌‌‌های ما به همزیستی مسالمت آمیز، ‌آزادی، ‌استقلال ،حفظ حقوق بشر، امنیت، پیشرفت و شکوفایی جهانی چشم امید دوخته است. اما بسیاری از نخبگان و آگاهان ملت‌‌‌های جهان اطلاع و اطمینان دارند که، سیاست‌‌‌های استکباری دولت آمریکا مانع اصلی تحقق این امید و آرزو‌‌‌ها بوده و هست. ما و همه مردم جهان از شما انتظار داریم و می‌خواهیم کاری کنید که سال‌‌‌های ریاست جمهوری شما سال‌‌‌های آغازین شیوه ی نوینی از تعامل آمریکا با  دیگرکشورها و ملت‌‌‌های جهان به ویژه مردم مسلمان باشد.

7- جناب آقای رئیس‌جمهور!

بدون بررسی اسباب و عوامل پیدایش پدیده ی تروریسم که آمریکا آن را علم کرده و همگان را بدان مشغول گردانیده، نمی‌توان از روابط نوین میان آمریکا و کشورهای اسلامی و عربی سخن گفت، در ارتباط  با این موضوع نظر شما را به موارد زیر جلب می‌نماییم:

الف: ما بر پایه ی آموزه‌‌‌ها و ارزش‌‌‌های ایمانی خود هرگونه ایجاد ترس و نا امنی برای بیگناهان و مردم صلح و آشتی طلب را مردود و محکوم می‌شماریم و فراتر از آن هرگونه اذیت و آزار و قتل و کشتار آنان را نمونه ی آشکار فساد انگیزی می‌دانیم و آن را جزو بزرگترین جرم و جنایت‌‌‌ها به شمار می‌آوریم.

ب: ما توجه شما و دیگران را به نگاه اسلام به جنگ و جهاد در راستای دفاع از حق و حقوق و پیشگیری از ستمگری جلب می‌نماییم، که دین ما در این میدان مراعات ارزش‌‌‌های اخلاقی و قانونی را بر ما واجب گردانیده است و با قاطعیت می‌توان آن را انسانی و اخلاقی ترین  قوانین جنگی تاریخ بشری به شمار آورد، که بر اساس آن آموزه‌‌‌های دینی هرگونه تعرض به غیر نظامیان و  ویرانگری را بر ما ممنوع و پایبندی به توافقنامه‌‌‌ها و رفتار پسندیده با اسرای جنگی، حمایت از حقوق شهروندان را بر ما واجب گردانیده است. در این مورد است که میان تروریسم ممنوع و مقاومت مشروع تفاوت قایل هستیم و برچسب تروریسم بر مقاومت مشروع را کاملا مردود می‌دانیم.

ج: این موضوع را به شما  یادآوری می‌نماییم که،  علی رغم محکوم شمردن رویداد 11 سپتامبر توسط حکومتها، علما و ملت‌‌‌های  مسلمان، دولت آمریکا آن را بهانه‌ای برای بسیج نیروها و دولت‌‌‌هایی حامی سیاست‌‌‌های خود نمود و آنان را از جهت امید یا هراس به جنگی همه حانبه علیه اسلام به عنوان یک دین و علیه اشخاص، ‌ جماعت‌‌‌ها،  موسسات، ‌فرهنگ، ‌تمدن و تاریخ  ما بسیج نمود. جنگی که در آن حکومت‌‌‌هایی را ساقط و کشورهایی را اشغال کرده، ‌حقوق ملت‌‌‌هایی را پایمال و تمامی توافق نامه‌‌‌های قانونی، اخلاقی و معاهدات بین المللی را زیر پا نهاد. و بسیاری از مردم مسلمان را قتل عام، آواره و صد‌‌‌ها هزار نفر را در بازداشت‌‌‌های علنی و سری در بسیاری از نقاط جهان زندانی نمود و در آن زندان‌‌‌ها تمامی حقوق انسانی آنان را زیر پا نهاد و از اسلحه‌‌‌هایی که از نظر قوانین بین المللی استفاده از آنان ممنوع است بهره گرفت.

آمریکا از هر نظر در باتلاق جنگ تروریستی زشت و غیر اخلاقی خود به صورتی که در تاریخ سابقه ندارد، سقوط نموده است. جنگی که از همان آغاز بر اساس دروغ و مردم فریبی صورت گرفت. تا جایی که اخیرا بوش ناچار شد که به تصمیمگری به جنگ بر اساس اطلاعات گمراه کننده اعتراف کند. ولی  ما ایمان و اطمینان داریم که مجرمین از دست عدالت الهی راه فراری ندارند، آیا می‌توان از آمریکا انتظار داشت که جنایتکاران جنگی را برای پاسخگویی به جرم و جنایت‌‌‌های خود پای میز محاکمه بکشاند و مجازات کند!

د: راه حل آنچه تروریسم نامیده می‌شود و رهایی بشریت از زبانه‌‌‌ها و شراره‌‌‌های آن، تنها از طریق بررسی علمی، کارشناسی صادقانه، ‌بیطرفانه و شفاف اسباب و انگیزه آن و سپس بر طرف نمودن عوامل و اسبابش امکان پذیر است.

آقای رییس جمهور!

شما می‌دانید که هر گونه پدیده اجتماعی و فرهنگی تا زمانی که اسباب و عوامل آن‌‌‌ها وجود داشته باشند، رشد و گسترش پیدا خواهند کرد. ما ایمان و یقین داریم که مهمترین اسباب رشد این پدیده زیانبار بر آمریکا و جهان اسلام حتی بر دیگر کشورهای دنیا، ‌یا در دشمنی مستقیم آمریکا با جهان اسلام یا حمایت بدون حد و مرز از هرگونه دشمنی و تجاوزگری علیه مسلمانان نهفته است.

 آقای رییس جمهور شما می‌توانید به موضعگیری‌‌‌های آمریکا در قبال قطعنامه‌‌‌های شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با نزاع اعراب و اسرائیل مراجعه کنید تا به روشنی متوجه شوید که کشورتان با چه معیارهایی سیاست‌‌‌های خود را اتخاذ می‌کند. و از خود سوال کنید که آیا آنگونه می‌بایست عمل می‌شد؟!

بسیاری از دولت‌‌‌های حاکم بر مردم مسلمان از ترس زورگویی‌‌‌ها و یا طمع به حمایت کشورتان حقایق را به شما نمی‌گویند. اما ما در لابلای معلومات بی‌شائبه از هر نوع خواست نفسانی و تنها از روی نصیحت و خیر خواهی برای بشریت بر روی این حقیقت تأکید می‌نماییم تا زمانی که آمریکا از زورگویی و ستمگری نسبت به مسلمانان دست بر ندارد و با عدالت و انصاف با آنان رفتار ننماید، روابط دولت شما با ملت‌‌‌های مسلمان روابطی سالم و طبیعی نخواهد بود.

اکنون شما می‌توانید در حد توان به گونه دیگری عمل کنید و سیاست دیگری را در پیش بگیرید و اگر در این جهت گام‌‌‌هایی را بردارید، دست آوردهای بی‌سابقه‌ای را در عرصه سیاست گذاری بین المللی آمریکا رقم زده‌اید.

جناب آقای رئیس‌جمهور!

ما بر این باوریم که زراد خانه هسته‌ای اسرائیل و سلاح‌‌‌های مرگباری که کشور آمریکا در اختیار آن می‌نهد، نه تنها برای ملت‌‌‌های مسلمان بلکه برای همه ی مردم جهان بزرگترین خطر تروریستی به شمار می‌آید. این حمایت همه جانبه و چشم و گوش بسته از اسرائیل است که آن را برای نادیده گرفتن تمامی قوانین و مقررات و ارزش‌‌‌های اخلاقی بین المللی و دست زدن به بدترین و زشت ترین نوع تروریسم علیه ملت محاصره شده فلسطین وادار می‌کند.

ما از روی اندرز و خیر خواهی این موضوع را خطاب به شما مورد تأکید قرار می‌دهیم که،  زورگویی و حمایت از اسرائیل و برخی از گرایش‌‌‌های لائیک ضد ملی و  وابسته در دنیای اسلام نه اینکه هیچ مشکلی از مشکلات کشور شما را حل نخواهد کرد، بلکه روز به روز  بر میزان آن  مشکلات خواهد افزود و بر روی آتش رویارویی نفت و بنزین بیشتری خواهد ریخت. شما باید بدانید که این تنها دادگری، ‌حق پذیری، ‌انصاف و نگاه علمی و واقع بینانه و دوری از ستم و پایمال نمودن حقوق هستند که می‌توانند از امنیت آمریکا و دیگر کشورها حمایت نمانید. آیا شما چنین رویکردی را  در پیش خواهید گرفت؟ امیدواریم.

ردیف

نام

کشور

سمت

1

دکتر یوسف قرضاوی

قطر

رئیس اتحاد جهانی علمای مسلمین

2

دکتر ابولبابه حسین

تونس

عضو شورای بین المللی مساجد

3

دکتر احمد ریسونی

مراکش

رئیس سابق حرکت توحید و عدالت

4

دکتر احمد قطان

کویت

مبلغ و امام جماعت

5

دکتر الیف الدین ترابی

پاکستان

مبلغ

6

دکتر توفیق واعی

مصر

مبلغ

7

دکتر جاسم مهلهل

کویت

دبیر کل حرکت حقوق اسلامی سابق

8

استاد راشد غنوشی

تونس

دبیر کل حرکت النهضه

9

دکتر عبدالاله بنکران

مراکش

دبیر کل حزب عدالت و توسعه

10

ژنرال سوار الذهب

سودان

رئیس‌جمهور اسبق

11

عبدالغفار عزیز

پاکستان

مسئول روابط خارجی جماعت اسلامی

12

شیخ عبدالمجید زندانی

یمن

رئیس دانشگاه ایمان

13

دکتر عبدالمنعم ابوالفتوح

مصر

دبیر کل سندیکای پزشکان

14

دکتر عبدالوهاب دیلمی

یمن

وزیر سابق دادگستری

15

دکتر عصام الیشیر

سودان

وزیر اوقاف و امور اسلامی سابق

16

دکتر صدر الدین ییانونی

سوریه

دبیر کل  حرکت اخوان المسلمین

17

دکتر علی حمادی

امارات

رئیس مرکز ابداع علمی و فکری

18

دکتر عوض القرنی

سعودی

حقوقدان و اندیشمند اسلامی

19

دکتر فتحی یکن

لبنان

دبیر کل جبهه عمل اسلامی

20

قاضی حسین احمد

پاکستان

امیر جماعت اسلامی

21

دکتر همام سعید

اردن

دبیر کل اخوان المسلمین

22

دکتر محمد ابراهیم

پاکستان

عضو مجلس سنای پاکستان

23

دکتر محمد حبیب نحکانی

مراکش

دبیر کل جماعت عدالت و احسان

24

شیخ محمد حسن درو

موریتانی

رئیس مرکز تخریج العلماء

25

دکتر محمد اکرام عدلونی

اردن

دبیر کل موسسه ی بین المللی قدس

26

دکتر محمد عماره

مصر

متفکر و نویسنده

27

دکتر محمد موسی شریف

سعودی

استاد دانشگاه

28

دکتر یاسر الزعارته

اردن

روزنامه نگار و تحلیلگر

29

دکتر یوسف محمد بواه

جزایر کومور

وزیر سابق دادگستری

30

دکتر عبدالبوسیدی غفور

کنیا

رئیس شورای اسلامی کنیا

31

شیخ محمد عثمان ورفا

کنیا

رئیس جماعت اسلامی

32

عباس کیمیا شرمان

اوگاندا

رئیس جماعت جوانان مسلمان

33

دکتر احمد ستنجندو

اوگاندا

استاد دانشگاه

34

دکتر تامین فراج

فیلیپین

استاد دانشگاه اسلامی مورو

35

حسین سلیمان کاهینی

بروندی

جماعت دعوت و تبلیغ

36

دکتر احمد بیاتلی

ترکیه

استاد دانشگاه

 هرچه می خواهد دل تنگت بگوترجمه : عبدالعزیز سلیمی

منبع : وبسایت رسمی عبدالعزیز سلیمی با نام : صلاح الدین.نت

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: