«دياريي بو ياران» (هديه اي براي ياران) عنوان كتاب شعر علامه كاكه احمد مفتي زاده، منتشر شد.

22 مهٔ

«دياريي بو ياران ، کاک احمد مفتی زادهدياريي بو ياران» (هديه اي براي ياران) عنوان كتاب شعر علامه كاكه احمد مفتي زاده، منتشر شد. اين ديوان شعر مشتمل بر چهار «دفتر شعر»، با مضامين گوناگون: علمي، عرفاني، تاريخي، سياسي و اجتماعي؛ «مولودنامه¬»اي در نعت و ستايش رسول مكرم اسلام ـ صلوات الله و سلامه عليه ـ و نثري مسجع به نام «به يت لانسار» به زبان كُردي است كه در دوران زندان، كاكه احمد آن را به رشته نظم درآورده است؛ همچنين اين اثر حاوي مجموعه اي شعر به زبان فارسي موسوم به « به من بازگويند» مي باشد كه در زمان رژيم پهلوي و پس از زندان قزل قلعه توسط كاك احمد سروده شده است.
مكتب قرآن كردستان اين مجموعه را جمع آوري، تنظيم و منتشر ساخته است كه علاوه بر اشعار، لغتنامه اي نيز بدان افزوده و حواشي و توضيحات كاك احمد را در مورد اشعارش به صورت پاورقي در زير هر صفحه آورده است.
كاك حسن اميني عضو با سابقه مكتب قرآن كردستان ، مقدمه اي در 11 صفحه بر اين كتاب نوشته كه ذهن خواننده را نسبت به شخصيت كاك احمد، و هدف او از سرودن شعر آماده مي سازد.ايشان در اين مقدمه به چرايي سرودن شعر و ويژگي هاي اشعار كاك احمد پاسخ مي دهند .
وي همچنين خاطرنشان ساخته كه براساس باور و بينش كاك احمد: قانون و برنامه دين مبين اسلام براي بشريت مشتمل بر چهار قسم : «عقيده»، «بينش و طرزتفكر»، «اخلاق» و «اعمال و احكام» مي باشد. كه كاك احمد با چنان نگرشي قلم فرسايي نموده و با زبان شعر با مخاطبانش سخن گفته است.
كاك حسن اميني در قسمتي ديگر از اين مقدمه با طرح سؤالاتي، اظهار داشته كه: چرا كاك احمد اين اثر ارزشمند را به زبان كردي نگاشته و كمتر به زبان فارسي و عربي اشعارش را منظوم نموده و ديگر آن كه اساساً چرا زبان شعر را در زندان براي بيان افكار و عقايدش برگزيده است؟
ايشان در مورد سؤال اول پاسخ مي دهند كه: كاك احمد بيشتر از خود و آثارش، ملت و زبان آن برايش مهم بوده،  لذا براي وي چشم پوشي از شهرت و مطرحيت خود و آثارش به خاطر خدمت به مردم محروم، كاري ساده و آسان بوده است.وي گرچه مي توانسته با فصاحت و بلاغت بالا به زبانهاي فارسي وعربي اشعارش را بسرايد ـ و براي اثبات ادعا هم اشعار (آنچنان راه «فاستقم»برويم) به زبان فارسي و شعر «يوم اختيار» به زبان عربي وچند قطعه اي ديگر از اين دست شاهد مدعاست. ـ اما زبان ملت محروم و رنجديده اش كه همواره در حق آن جفا شده برايش بسي مهمتر بوده و به همين دليل است كه زبان كردي را ـ با تمام گويشها ـ  براي اشعارش بر مي گزيند.
نويسنده مقدمه در پاسخ سؤال دوم: كه چرا كاك احمد اهداف و مقصود خود را با زبان شعر بيان نموده، مي افزايد: شرايط و اوضاعي كه كاكه احمد در آن به سر برده يعني زندان، و نه هر زنداني بلكه زندانهاي «كميته مشترك»، «قزل حصار» و «اوين»، آن هم در دهه¬ ي شصت و ابتداي دهه ي هفتاد كه متأسفانه هيچ قانون اسلامي و انساني بر آنها حاكم نبود نوشتن كتاب و شرح و بسط مطالب ونگهداري آن براي ارائه به بيرون از زندان كاري ساده نبود و تقريباً كاري بوده غير ممكن، همچنانكه كاكه احمد بارها نقل مي نمود: « … در ابتداي زندان مقدمه اي براي نوشتن تفسير قرآن فراهم نموده و به نگارش در آوردم كه در جريان انتقالم از بندي به بند ديگر زندان ـ بدون رضايت و مصلحت من ـ داخل اثاثيه شخصي ام را بازديد و آن را ربوده و هر چه تلاش نمودم پس ندادند كه پس از مدتها در تلويزيون ديدم آخوندي شيعه آن مبحث را ارائه مي داد، خوشحال گشته و با خود گفتم مهم نيست كه  توسط خودم و با نام من آن مطالب ارائه نمي شود مهم آن است كه به لطف خدا در اختيار مردم قرار گرفته و مورد استفاده قرار مي گيرد …»
دياريي بو ياران اثر منظوم كاكه احمد مفتي زاده ـ رحمه الله ـ در قطع وزيري  كه علاوه بر مقدمه مشتمل بر 296 صفحه مي باشد توسط مكتب قرآن كردستان انتشار يافته است.
اسلام كُرد نشر اين كتاب ارزشمند و ورود آن را به خانواده علم و ادب تبريك عرض نموده و آرزومند است به لطف خداوند سبحان اسباب خيري گردد براي عموم مسلمانان به ويژه كساني كه آشنايي چنداني با شخصيت عالم عامل و مجاهد نستوه كاك احمد مفتي زاده ندارند. و در پايان از عموم عزيزاني كه در تنظيم و نشر اين اثر به هر شكلي نقش داشته اند صميمانه قدرداني مي نمايد.

ناجی کرد نیز انتشار کتاب ارزشمند «دياريي بو ياران» را به جامعه اهل سنت ایران تبریک گفته و صمیمانه از دست اندرکاران جمع آوری و نشر کتاب تشکر و قدردانی می کند .امید است که مکتب قرآن کردستان و دیگر برادران یدی توانا در نشر گسترده ی آثار کاک احمد مفتی زاده (رحمه الله علیه) باشند
شايان ذكر است زمستان 85 نيز با تلاش مكتب قرآن كردستان، كتاب «درباره كردستان» اثر ماندگار كاك احمد مفتي زاده منتشر و در اختيار عموم علاقه مندان و هم مسيران قرار گرفت.

Advertisements

بدون پاسخ to “«دياريي بو ياران» (هديه اي براي ياران) عنوان كتاب شعر علامه كاكه احمد مفتي زاده، منتشر شد.”

 1. انصاف مه 22, 2008 در 6:33 ب.ظ. #

  به نام الله تعالی ذکره/اهانات محمود احمدی نژاد به خلفای راشدین رضی الله تعالی

  عنهم .احمدی نژاد ضمن تهمت زدن به خلفای راشدین و کذب بافتن آنها قاتل سیده

  فاطمه رضی الله عنها معرفی کرده و تکفیر نمود.احمدی نژاد در این سخنرانی با غلو

  در حق سیده فاطمه ایشان را به درجه الوهیت رسانیت.متن سخنان احمدی نژاد به

  نقل از پایگاه رسمی ایران و وبلاگ خودش:پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري

  اسلامي ايران يکشنبه 29 ارديبهشت 1387 – 20:21

  رییس جمهور در جلسه هیات دولت:رییس جمهور در آغاز جلسه عصر یکشنبه هيأت

  دولت، با تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت زهراي اطهر(س) تصریح کرد:

  حضرت زهرا(س) الگوي همة پيامبران، ائمه و صالحان است.

  دکتر محمود احمدی نژاد با بیان اینکه حضرت زهرا(س) تجلي خدا و اسماء الهي

  است و خدا خود را از طريق حضرت زهرا(س) به عالم معرفي مي‌كند، اظهارداشت:

  سرنوشت آفرينش به دست حضرت زهرا(س) است و هر اتفاقی كه در عالم مي افتد

  همه از ناحية ایشان است.

  رییس جمهور با تاکید بر اینکه عالم، غمي سنگين‌تر از غم حضرت زهرا(س) را تحمل

  نكرده است، گفت: اوج شقاوت و پستي از آن كساني است كه به حضرت صدیقه

  طاهره (س) ظلم روا داشتند زیرا ايشان خلاصة همه هستي است.

  دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: كسانی كه به ايشان ظلم کرده اند پيامبر، رسالت،

  امامت و حتي خدا را قبول ندارند؛ يعني ظلم به حضرت زهرا(س)، عين ظلم به

  خداست.

  محل دایمی خبر: http://www.President.ir/fa/?ArtID=9864

  http://www.President.irhttp://www.GOVIR.irhttp://www.President.GOV.ir

 2. محمد مه 23, 2008 در 12:35 ب.ظ. #

  بااین عنوان به روزشدم

  چه نظام سیاسی برای بشربهتراست

  می خواهم نظرشمارادراین موردبدانم لطف کنیدخوب مطالعه گردد

  ومجموعه ای ازآثارمکتوب آقای احمدمفتی زاده شامل:

  این مجموعه شامل این موارداست: 1- زندگی نامه مجاهد نستوه كورد احمدمفتی زاده2-کفر و ايمان3-در جات گناه 4-قيام حسينی5-رهنمود هائی از استاد احمد مفتی زاده6-دلیل فتوا به اباحه گرفتن ابرو7-نامه کاک احمد از زندان به فرزندش کاک محمد ژیان مفتی زاده8-فطرت و هدايت9-نامه شهيد کاک احمد مفتی زاده در زندان به ياران خود10-بررسی مجموعه موارد اختلافی بعضی از برادران با عقاید کاک احمدمفتی زاده11-انقلاب دینی ، انقلاب درونی12-تفاوت دین ومذهب13-دین و انسان14-مجموعه اعلامیه ها وپیامهااحمدمفتی زاده درسالهای57و58و59 وپیام شمس(شورای مرکزی شمس)برای ساختن مسجددرتهران سال60 15-حکومت اسلامی

  دوست عزیزازفرستادن مطالب ممنون

  زمانیکه فراغت یافتیددیگردربحث هاشرکت نکنیدسعی کنیددیگرآثارآقای مفتی زداده راباتوجه به نام وبلاگتان به دیگران معرفی کنیدکه به حق درموردبسیاری ازمواردخوب بیان داشته اندبه خصوص که بسیاری ازآثارایشان کردی است وبرای افرادی مثل ماغیرقابل استفاده خیلی دلم می خوهددین وانسان وآموزش دین وانسان رابه فارسی ترجمه وتایپ کنیدتابشودازآن استفاده کردودیگرآثارایشان که مطمئنن مکتوب هست ومی توانیدآن رااسکن کنیدتادیگران استفاده کنند

 3. ابوبکر ژوئن 18, 2008 در 6:52 ب.ظ. #

  با سلام, توجه تمام جویندگان و پیروان حق و راستی و کسانی را که از فریبکاری و خیانت متنفرند, به مطلبی که در باره ی کتاب : » دیاریی بو یاران » از تنها فرزند و وارث مرحوم کاکه احمد مفتی زاده , کاکه محمد ژیان برای آگاهی عموم منتشر شده و بر روی سایت مکتب قرآن نیز موجود است, جلب می کنم. خدای قادر و رحیم همگان را به راه حق و راستی و پاکی هدایت کند. آمین!

 4. راشد ژوئیه 2, 2008 در 1:41 ق.ظ. #

  ریاکاران رسوایان همیشه تاریخند البته باکمی تا خیر.

 5. محمد اوت 3, 2008 در 10:57 ب.ظ. #

  این هم یکی دیگرازکارهای بی شرمانه وبی شرفانه عده ایست که می خواهند خودرابیشتر وواضح تربه مردم معرفی کنند

 6. دیاکو اوت 7, 2008 در 1:31 ب.ظ. #

  می خواستم از ناجی کرد بپرسم که آیا واقعا اگر بیانیه های کاک محمد ژیان در طرفداری از حسن امینی بود, باز هم آن را جدلی مینامیدی؟! چرا مطالبی آنچنان واضح و با بیانی روشن , ساده و مستدل را نمی خواهی بپذیری؟!
  قلبی پاک و روشن و آماده و تشنه زلال حقیقت, و نیز ذهنی پویا و خلاق و جستجوگر و تشخیص دهنده حق از باطل را برای خود و ناجی کرد و همگان از خداوند متعال خواهانم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: