مجموعه سوالات از برادران شيعه

14 اکتبر

امام شافعی (1) شیعـه معتقدنـد که علی  امامی معصوم است سپس – چنان که خود شیعیان قبول دارند – علی را می‌بینیم که دخترش ام کلثوم «خواهر حسن و حسین» را به ازدواج عمر بن خطاب در می‌آورد (افراد ذیل از علمای شیعه این ازدواج را ذکر کرده‌اند: الكلینی فی الكافی فی الفروع (6/115)، والطوسی فی تهذیب الأحكام (باب عدد النساء 8/148) وفی (2/380)، وفی كتابه الاستبصار (3/356)، والمازندارانی فی مناقب آل أبی طالب، (3/162)، والعاملی فی مسالك الأفهام، (1/كتاب النكاح)، ومرتضى علم الهدى فی الشافی، (ص 116)، وابن أبی الحدید فی شرح نهج البلاغة، (3/124)، والأردبیلی فی حدیقة الشیعة، (ص 277)، والشوشتری فی مجالس المؤمنین. (ص76، 82)، والمجلسی فی بحار الأنوار، (ص621). و برای اطلاع بیشتر به رساله: «زواج عمر بن الخطاب من أم كلثوم بنت علی بن أبی طالب ـ حقیقة لا افتراء» لأبی معاذ الإسماعیلی مراجعه کنید. ) شیعه باید از دو چیز یکی را بپذیرند که هر یک برایشان ناخوشایند و تلخ است: اول اینکه باید قبول کنند که علی  معصوم نیست؛ چون که دخترش را به ازدواج مرد کافری در آورده است! و چنین سخنی با پایه‌های اساسی مذهب شیعه متضاد است، و بلکه از آن لازم می‌شود که بگویند دیگر ائمه به طریق اولی معصوم نیستند.

دوم اینکه: بپذیرند که عمر مسلمان است! و علی دوست داشته او دامادش شود. و این دو پاسخ حیرت‌آور هستند.

(2) شیعه می‌گویند ابوبکر و عمر م کافر بوده‌اند، سپس می‌بینیم که علی که از دیدگاه شیعه اما معصوم است خلافت آنها را می‌پسندد و با هر یک پس از دیگری بیعت کرده و علیه آن قیام ننموده است.

از این لازم می‌شود که علی معصوم نیست چون او با دو کافر ناصبی ستمگر بیعت کرده است، و او با بیعت خود آنها را تایید نمود، و این نقصی در عصمت و کمک کردن به ظالم در ظلمش می‌باشد، و هرگز امام معصومی این کار را نمی‌کند، و یا اینکه شیعه باید قبول کنند که کار امام علی کاملاً درست بوده است!! چون ابوبکر و عمر دو خلیفه مؤمن و صادق و عادل بوده‌اند، و شیعه وقتی آنها را کافر قرار می‌دهند و به آنها ناسزا می‌گویند و خلافت آنها را قبول ندارند، با این کار، با امام خود مخالفت کرده‌اند! ما دچار حیرت می‌شویم: آیا راه ابا الحسن  را در پیش بگیریم، یا راه شیعیانش که از فرمان او سر پیچی کرده‌اند را در پیش بگیریم؟!

(3) امام علی بعد از وفات فاطمه ك با چند زن ازدواج نمود و از آنها صاحب چند فرزند شد، که برخی از فرزندان عبارتند از: عباس بن علی بن ابی طالب، عبدالله بن علی بن ابی طالب، جعفر بن علی بن ابی طالب، عثمان بن علی بن ابی طالب.

ما در این فرزندان امام، ام البنین بنت حزام بن دارم («كشف الغمة فی معرفة الأئمة»؛ لعلی الأربلی (2/66). )است. و همچنین امام علی با لیلی بنت مسعود الدارمیه (منبع سابق ، و«الإرشاد » ، ص 167 ، «معجم الخوئی» ( 21/66). ) ازدواج کرد و از او صاحب فرزندانی شد به نام‌های: عبیدالله بن علی بن ابی طالب و ابوبکر بن علی بن ابی طالب و همچنین یحیی بن علی بن ابی طالب، محمد اصغر بن علی بن ابی طالب، عون بن علی بن ابی طالب، فرزندان او هستند که مادرشان «اسماء بنت عمیس» (منبع سابق. )است. و همچنین رقیه بنت علی بن ابی‌طالب و عمر بن علی بن ابی طالب که در سی و پنج سالگی وفات یافت فرزندان او هستند و مادرشان ام حبیب بنت ربیعه است. (منبع سابق ، و«الإرشاد » ، ص 167 ، «معجم الخوئی» ( 13/45). ) و همچنین با «ام مسعود بنت عروه بن مسعود ثقفی» (كشف الغمة فی معرفة الأئمة»؛ لعلی الأربلی (2/66). ونگا: «الإمامة والنص» للأستاذ فیصل نور ، ص 683-686. )ازدواج کرد و از او صاحب فرزندانی شد به نام‌های: ام الحسن بنت علی بن ابی طالب، رمله الکبری بنت علی بن ابی طالب، سؤال اینجاست که آیا پدری حاضر است فرزندش را به نام سرسخت‌ترین دشمن خود نامگذاری کند؟ آن هم در صورتی که پدر علی بن ابی طالب باشد.

پس چگونه علی اسم کسانی را بر فرزندانش می‌گذارد که شما می‌گویید آنها سر سخت‌ترین دشمن او بوده‌اند؟!

و آیا انسان عاقلی اسم دشمنانش را بر دوستانش می‌گذارد؟! و آیا می‌دانید که علی اولین قریشی بود که اسم فرزندانش را ابوبکر و عمر و عثمان نامید؟

(4) صاحب کتاب نهج البلاغه – کتاب معتبر شیعه – روایت می‌کند که علی از پذیرفتن خلافت کناره‌گیری کرد و گفت: «دعونی والتمسوا غیری». «مرا رها کنید و کسی دیگر غیر از من را بجویید»! (نهج البلاغة (ص 136) ونگا: (ص 366-367) و (ص 322). )

(۱۲۰ سوال را به طور کامل در ادامه مطلب ملاحظه فرمایید )

هرچه می خواهد دل تنگت بگو

Advertisements

بدون پاسخ to “مجموعه سوالات از برادران شيعه”

 1. ملعون اکتبر 15, 2007 در 3:47 ب.ظ. #

  سوالاتت همش مذخرفه

  شماها خیلی بی شعورین

  خدا نجاتتون بده

 2. مرتضی میرزایی نوامبر 16, 2007 در 6:29 ق.ظ. #

  ظاهراشمادرفن مناظره مبتدی هستیدچراکه اکثراشکالاتتان ازکتابهای خودتان میباشدوحال انکه بایدازکتب تشیع دلیل بیاورید

 3. مرتضی میرزایی نوامبر 16, 2007 در 6:30 ق.ظ. #

  ظاهراشمادرفن مناظره مبتدی هستیدچراکه اکثراشکالاتتان ازکتابهای خودتان میباشدوحال انکه بایدازکتب تشیع دلیل بیاورید

 4. شیعه کوچولو : جواب مارس 17, 2008 در 12:22 ب.ظ. #

  کتاب : شبهای پیشاور که : مبتنی بر اثبات تشیع با منابع اهل سنت است را به عموم کسانی که خود را حق پذیر می دانند توصیه میکنم ( اعم از شیعه و یا سنی ) .

  برای تهیه آن در تمام ایران . می توانید به کتابفروشیهای مذهبی یا کتابخانه های عمومی مراجعه کنید .

  ضمنا» متن ترجمه شده عربی و انگلیسی آن برای غیر فارسی زبانان به شرح ذیل است !

  http://www.al-islam.org/peshawar/toc.html ::
  Any question about Shia moslem , in this book ( Peshawar nights ) !!!!:)
  http://www.aqaed.com/shialib/books/06/bishawar/indexs.html
  :::::::::::::: حل المشاكل حول الشیعه فی هذا الكتاب :: لیالی بیشاور 🙂

 5. حقیقت جو آوریل 7, 2008 در 12:11 ب.ظ. #

  منتظر کتاب روزهای پیشاور که ردی بر کتاب شبهای پیشاور است باشید و بعد مشخص خواهد شد که حق با کیست.

  البته این کتاب حقیقت دارد بر عکس کتاب شبهای پیشاور که سراپا دروغ است.

 6. عادل اوت 9, 2008 در 1:59 ق.ظ. #

  سلام دوست عزیز
  من در وبلاگم جواب این سئوالت را دادم اما بعد از مدتی دیدم که علمای ما جواب این کتاب را در کتابی مستقل داده اند لذا من مبحث را ادامه ندادم .
  اما می خوام ازت یه سئوال بپرسم .
  امام علی علیه السلام ابابکر و عمر را خائن می دانست می خواستم نظر توهم بدانم به آدرس زیر بیا تا حدیثی که از صحیح مسلم است را ببینی و بخوانی که نظر مولا در مورد خلفا چه می باشد
  http://shiairan.blogfa.com/cat-2.aspx
  با تیتر على ( ع ) ، ابوبكر و عمر را خائن مى‏داند؟
  منتظرم
  یا هو

 7. احمد رضا اوت 30, 2008 در 6:18 ق.ظ. #

  با سلام:
  4 دليل عقلی براي اينكه پيامبر براي جانشين بعد از خود وصيت فرمودند:

  ۱- جميع پيغمبران ، وصيّ و جانشين تعيين فرمودند چگونه ميشود كه پيغمبر آخرالزمان جانشيني تعيين نفرمايد با آنكه شفقت و مهرباني او به امت خود از جميع پيامبران بيشتر بود و او رحمة للعالمين بود و پيغمبرانِ ديگر را احتمال مبعث پيغمبر ديگر بعد از ايشان بود و در حاليكه پيغمبر اكرم صلي الله عليه و اله ميدانست بعد از او پيغمبر نخواهد بود پس حتماً وصيت كرده .
  2- پيغمبر اكرم در ايام حيات شريف خود هرگز غيبتي اختيار نمي فرمود مگر اينكه خليفه و جانشين به جاي خود نصب ميفرمودند پس در غيبت كبري خود يعني ارتحال به عالم بقا چگونه ميشود كه جانشين براي خود تعيين نفرمايد؟؟؟
  3- پيامبر جميع امت خود را به وصيت كردن امر مي نمود پس چگونه ميشود كه خود پيامبر وصيت را ترك فرمايد؟؟؟
  4- دليل عقلي علامه مجلسي براي اينكه امامت بايد از جانب خدا صريحاًمشخص شود
  علامه مجلسي رحمه الله عليه در عين الحيات در مورد تعيين جانشين پيامبر
  ص 92 اينگونه مي نويسد:
  امامت بدون نص{سخن روشن و آشكار ، سخني كه فقط يك معني دارد} نميباشد و صاحب عقل مستقيم بعين اليقين ميداند خداوندي كه جميع جزئيات احكام را حتي بيت الخلاء رفتن و جماع كردن وخوردن و آشاميدن را بيان فرموده و به عقل مردم واگذار نكرده البته امر خلافت و امامت كه اعظم امور است و موجب بقاي احكام شريعت و صلاح امت و نجات ايشان است به عقول ضعيفه خلق واگذار نخواهد كرد.

  برای پاسخ به دیگر سوالات شما این فایل را دانلود کنید تا ببینید و بفهمید حق با شیعه است اون هم با دلایل عقلی و نقلی معتبر از کتب اهل سنت

  http://9999yahagh.parsehgig.com/soniha%20nakhanand%20chon.zip

 8. رضا اوت 30, 2008 در 6:20 ق.ظ. #

  با سلام کتاب سنی ها نخوانند چون؟؟؟!!!
  این کتاب در مورد پاسخ به مسائل مطرح شده از طرف اهل سنت مثل ازدواج عمر با ام الکلثوم، عدالت صحابه ،قابلیت دیدن خدا توسط انسانها ،افسانه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، شبهات غدیر و بسیاری مسائل دیگر که اهل سنت انها را ازکتب خود سانسور کرده اند. این کتاب با منابع اهل سنت اثبات میکند حقایق را. به شیعه و سنی و وهابی توصیه میکنم این کتاب را بخونند این لینک را قرار بدید و خودتان را درثوابش شریک کنید. به حق خدا ورسولش این متن را بگذار توی وبلاگت ولینکش را هم قرار بده توی یک پست یا در قسمت پیوندهای روزانه یا لینکستان تا همه بخونند یادت باشه قسمت دادم بعدهم اگر سوال یا جوابی بود دوست داشتی اون را هم قرار بده و خودت هم حتما بخون ای بزرگوار این هم دوتا لینک که از هر کدوم می تونی استفاده کنی

  http://ahmadali110.persiangig.com/soniha%20nakhanand%20chon.zip

  http://9999yahagh.parsehgig.com/soniha%20nakhanand%20chon.zip

 9. جاسم اوت 30, 2008 در 6:28 ق.ظ. #

  سلام اگر خیلی عرضه داری به این سوالتی که توی این وبلاگ نوشته جواب دندان شکن بده البته یه چوری جواب بده که مخالف و موافق بپسندند و از کتب شیعه باشه و نتونند رد کنند من که با این همه مطالعه نتونستم جواب منطقی پیدا کنم!!!؟؟؟:
  http://tahazratedoost.blogfa.com/post-225.aspx

 10. ابوعمر سپتامبر 18, 2008 در 8:15 ب.ظ. #

  باسلام وخسته نباشید

  با آرزوی قبولی طاعات وعبادات شما وهمچنین نمازهای تراویح وروزه شما درماه پر فیض وبرکت رمضان

  درپناه حق همیشه موفق وپیروز باشید

  جوانان اهل سنت شهرستان خواف

 11. مسلمان اکتبر 10, 2008 در 9:26 ق.ظ. #

  با سلام
  خداوند همراه تان باشد
  پروردگار فقط کسانی را هدایت می کند که از وی طلب هدایت کنند پس منتظر نباش که همه از دلایل منطقی بیان شده شما طرفداری کنند.والله معنا
  در پایان به همهء دوستان کتاب (منم تیمور جهانگشا )راتوصیه می کنم.
  یکی از جملاتی که تیمور در باره تشیع می گوید:*اهل تشیع بر منقولات تکیه دارند واهل سنت بر معقولات*

 12. محمد دسامبر 1, 2008 در 12:45 ق.ظ. #

  این یادت بمونه ائمه (ع) برای خدا کار میکردند نه برای خودشان آنها برای حفظ اسلام از حق خودشان میگذشتند و به صورت دیگر هدایت اسلام را به عهده می گرفتند مثلا با گفتن نظرات خود به خلفای شما که شدیدن به نظرات ایشان نیاز مند بودند.
  دیگر جای تعجبی باقی نیست اگر حضرت علی(ع) از حق می گذرد که اگر می خواست شمشیر بدست بگیرد قطعاً امروزه چیزی از اسلام نمانده بود((آنها مجبور بودند مختار نبودند!!!))

 13. مهدوی دسامبر 1, 2008 در 5:30 ب.ظ. #

  در پاسخ سوال حسین درخصوص تقیه نظر ایشان را به این آیه ازقرآن جلب می کنم ( و قال رجل مومن من آل فرعون یکتم ایمانه —مردی از قوم فرعون گه ایمانش را مخفی و پنهان نگهداشته بود گفت ….) موضوع واما متعه هم در زمان پیامبر بوده اما علمای تسنن معتقدند که نسخ شده ولی شیعه ولی شیعه براین نظر است که نسخ نشده
  موضوع اصلی: من شیعه و تو برادر تسنن مشغول این مباحثیم ولی قریب دو میلیون
  مسلمان در محاصره صهیونیزم به حمابت آمریکا در نوار غزه از گرسنگی می میرند
  و ما متاسفاه بنحوی مشغول همدیگریم که حتی کلامی ازمظلومین فلسطین بمیان نمی آوریم ما شهدای فلسطین را گرامی می داریم

 14. یکی از دوستان اهل بیت پیامبر دسامبر 7, 2008 در 9:13 ق.ظ. #

  مهم نیست که در فصل چندم و صفحه چند کتاب مجلسی شیعه ویا در کتاب تاریخ طبری ویا سیوطی شما چه نوشته اند ویا در موقع نماز دست به سینه بگذارند یا با مهر نماز بخوانند، مهم این است که نتیجه و سرانجام رهبری ها را با ید با هم سنجید
  رهبران اهل تسنن و سرانجام رهبری :
  ابوبکر — عمر — عثمان— معاویه —– یزیدبن معاویه ( شهادت نوه پیامبر تیر باران کودک شیر خوار حسین به اسارت گرفتن اهل بیت پیامبر ) آیا این کارها موجب افتخار شما هستند اگر چنین است با ید به حال خودتان گریه کنید بقعه و بارگاه برای قبور ائمه شرک است اما تیرباران اهل بیت و نوادگان پیامبر افتخار؟؟؟
  رهبران شیعه:
  امام علی —— امام حسن ——- امام حسین —– امام سجاد و …..و…
  شما را بخدا تا دیر نشده فکری به حال خودتان بکنید وضع خیلی خراب است
  حال ازنظر شما مشکل مسلمانان شده گریه بر مظلومیت آل پیامبر؟ پناه بر خدا

 15. محمد خطاب به مسلمان(نامسلمان) دسامبر 30, 2008 در 11:04 ب.ظ. #

  :*اهل تشیع بر منقولات تکیه دارند واهل سنت بر معقولات*!!!
  برای همین است که همه موافق جنگ اسراییل با مردم مظلوم فلسطین هستند

 16. محمد دسامبر 30, 2008 در 11:07 ب.ظ. #

  البته جای تعجب نیست که ژادشاه مصر گفته اسراییل و فلسطین نمی خواهند باهم کنار بیایند ما چرا آنها را جدا کنیم چون آنها معتقدند که اسراییل چون ناحق است 1امتیاز می برد و فلسطین 2 امتیاز می برد (کیش و مات!!!)

 17. علی مظلوم ژانویه 5, 2009 در 1:43 ب.ظ. #

  فتوای جدید مفتی اعظم عربستان را در خصوص قتل عام ملت مظلوم غزه و هم سویی آن جناب را با سیاست مدارا ن اسرائیلی بشما وهمه هم کیشان شما تسلیت می گوییم راحت باشید ای بی غیرتها هم مذهبان شما قتل عام میشوند
  و مراجع شمااینگونه فتوی می دهند حالا بی با این آقا بحث کن که در صدر اسلام چه گذشته حق با علی بوده یا عمر تا دیر نشده دست از این مذهب ساخته و پرداخته هم فکران این مفتی ها بردارید توبه کنید

 18. ماموستاهای گم شده ژانویه 9, 2009 در 7:38 ب.ظ. #

  -من چند روز پیش خالد صادق خبرنگار غزه را دیدم از آنها خبر یک جفت ماموستای گم شده را گرفتم گفتند: به ناجی کرد بگم بیخود اطلاعیه اینترنتی برایشان صادرنکنید آنهاررفته اند خدمت مفتی عربستان (که فتوی داده بود هرکس به حمایت از غزه تظاهرات بکند کار حرام کرده ) قراربوداز طرف مفتی اعظم بعنوان مشاور عالی لیونی وزیر خارجه (بعنوان مسئول قتل عام زنان و کودکان غزه) به اسرائیل اعزام شو ند بلاخره نان شان تو روغن است شما غصه نخورید بعد از قلع وقمع کردن مسلمانان غزه برمی گردند .{ یکی نیست بگه آخر آدم حسابی ماموستایی راکه به اسرائیل فرستادی تو ایران دنبالش می گردی ؟ } mamosta go to Israel
  2- درقسمتی ازسایت نوشته بودید که سایت شما فیلتر شده کدام شیعه این کار را انجام می دهد شاید از ماموستاهای خودتان که متوجه شدن بساط آبرو ریزی راه اندختیید سایت رابسته اند

  3- در پاسخ به نوشته محمد 11 دیماه که گفته مسئله غزه یک موضوع سیاسی است نه دینی (مگر کسی هست
  که انسان مجاز باشد او را سیاسی بکشد ولی مذهبی نه یا برعکس پس ظلم دو نوع است ظلم سیاسی که اشکال ندارد و نباید از آن دفاع کرد ودیگری ظلم مذهبی)تربیت شده های آقایان مفتی ها هنوز در قرون وسطا زندگی میکنند. یا اینگونه اظهار وجود می کنند یا سایت آبروریزی راه می اندازند و میخواهند شیعه سنی کنندعجیب اینکه بعد از چندسال دیگر هم علما و خطبابر روی منابر می فرمایند : کدام انسان عاقلی می پذیرد که شیعیان قتل عام میشدند ولی باز این شیعه ها از پیروان مفتی ها حمایت می کردند

  بنا به گزارش خالد صادق یک جفت ماموستا ی اعزامی از طرف مفتی عربستان در حالیکه علمای الازهر هم آنان را حمایت می کردند مواد منفجره بخود بسته ومشغول عملیات انتحاری برعلیه کودکان قدرت طلب غزه ای بودند

  البته مطالب فوق را جدی نگیرید ولی خدایی اینقر که به شیعه گیر دادین به فکر اسرائیل بودین ویک کلام حرف هم در مورد سران وابسته به آمریکا داشتین این حال و روزگار مسلمانان نبود

 19. ناجی غرق شده ژانویه 9, 2009 در 7:49 ب.ظ. #

  ناجی بیچاره مواظب باش شیطان غرقت کرده تو خود غرق شده ای میخواهی چه کسی را نجات بدهی صدای نفس از بالا نه که ، از پایین با آهنگ دیگری بگوش می رسد. شیعه ،حسین (ع) را با معاویه و یزید شما هرگز عوض نخواهد ولو اینکه مجبو ربشویم شمشیر حسین را بدست بگیریم و عاشورای دیگری را بر پا کنیم که پیروان حسین آماده اند و شما سپاه یزید بن معاویه (خال المومنین تان !!!!) هم آماده باشید بشنو این کلام پیامبر راکه فرمودند:
  ( هرکه خواست مانند من زندگی کند و مانند من بمیرد ودر بهشتی که خدایم وعده ام کرده که آن بهشت جاودان است داخل گردد پس ولایت علی و فرزندانش را بپذیرد چرا که اینها هرگز شما را از در هدایت خارج نمی سازند وبه سوی گمراهی وارد نمی کنند)
  1-کنزل معال-جلد 11ص 611
  2-مجمع الزوائد هیثمی جلد9 ص108
  3-طبرانی در جامع الکبیر تاریخ ابن عساکر جلد 2 ص99
  4-مستدرک حاکم جلد3ص128
  ودر تفسیر طبری جلد 13ص 108 و تفسیر رازی جلد 5ص271 آمده است :
  رسول خدا فرمود :انا المنذر و علی الهادی و بک یا علی یهتدی المهتدون من بعدی
  من هشدار دهنده و اعلام خطر کننده ام و علی هدایت کننده است و پس از من به توسط تو ای علی هدایت خواهان هدایت می شوند.
  1- تفسیر طبری جلد 13ص 108
  2- تفسیر رازی جلد 5ص271
  3- تفسیر ابن کثیر جلد 2 ص502
  4- تفسیر شوکانی جلد 3 ص70
  5- تفسیر در المنثور سییوطی جلد 2 ص45
  6- نور الابصار ص71
  7- مستدرک حاکم جلد3ص129
  8- تفسیر ابن جوزی جلد 4 ص307

 20. محمد ژانویه 11, 2009 در 6:59 ب.ظ. #

  وقایع غزه چند قرن بعد:
  آقا اصلا کی قبول می کنه که سران مصر و عربستان و… که سنی بودند از اسراییل دفاع کردند.
  و شما شیعه ها از مردم غزه دفاع کردید(این ساخته و پرداخته شیعیان است!!!)؟؟
  کدام عاقلی قبول می کنه که سید حسن نصرالله با اسراییلیان جنگید و سران سنی ها حتی دعا کردن برای پیروزی آن را تحریم کردند.
  کدام آدم عاقلی می پذیرد که حتی تظاهرات بر ضد اسراییل نیز در این کشور های سنی نشین تحریم شده اصلا اگر تحریم شده بقیه مسلمانان کجا بودند.
  کدام آدم عاقلی با ور میکند یهودیان انگلستان به حمایت از مسلمانان غزه راهپیمایی کرد اما علمای ما از جاشان تکان نخوردند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: